PLK podsumowały dotychczasowe inwestycje w woj. śląskim [GALERIA]

PLK podsumowały dotychczasowe inwestycje w woj. śląskim [GALERIA]

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. zwiększają dostępność do pociągów w woj. śląskim. Wygodę korzystania z kolei gwarantują 24 przebudowane i oddane w tym roku do użytku stacje i przystanki, m.in. Zwardoń, Dąbrowa Górnicza i Wisła Uzdrowisko. Zadania są realizowane z funduszy unijnych i ze środków własnych.

Dogodne warunki podróży gwarantują przebudowane perony na stacjach i przystankach kolejowej „wiślanki” (linia kolejowa Goleszów – Wisła Głębce): Ustroń, Ustroń Zdrój, Ustroń Polana, Wisła Jawornik (dawniej Obłaziec), Wisła Uzdrowisko, Wisła Dziechcinka i Wisła Kopydło. Dodatkowy dostęp do kolei zapewnia nowy przystanek Ustroń Brzegi.

Od września, po 9 latach przerwy, możliwe są podróże od Skoczowa przez Goleszów do Cieszyna z wygodnych stacji i przystanków: Skoczów Bładnice, Goleszów, Goleszów Górny, Bażanowice, Cieszyn Uniwersytet (dawniej Mnisztwo) oraz Cieszyn. Na południu województwa na stacji Czechowice-Dziedzice oraz na przystanku Zabrzeg na linii Czechowice – Zebrzydowice jest bezpieczniejszy i wygodniejszy dostęp do pociągów. Poprawiła się dostępność stacji Zwardoń na linii Żywiec – Zwardoń.

PLK zmieniły stację Dąbrowa Górnicza, gdzie podróżni korzystają z bezpiecznego przejścia pod torami, a dostęp na perony umożliwiają windy. Wyższe perony ułatwiają wejście do pociągów także w Dąbrowie Górniczej Gołonogu. Jest możliwość wygodnych podróży z przebudowanych peronów na linii Zawiercie – Częstochowa, m.in. w Częstochowie Raków, gdzie w tym roku zamontowano dodatkowe wiaty-poczekalnie. Lepsze podróże są też ze stacji Sławków na linii Sosnowiec – Olkusz.

W ostatnim roku poprawiła się dostępność przystanku Łaziska Górne na linii Katowice – Rybnik. Dzięki realizacji tzw. rządowego programu przystankowego podróżni korzystają z przebudowanych przystanków Rybnik Niewiadom i Rybnik Niedobczyce na linii Rybnik – Racibórz.