PLK ogłosiły przetargi na inwestycje w ramach Rządowego Programu Przystankowego w woj. podkarpackim

PLK ogłosiły przetargi na inwestycje w ramach Rządowego Programu Przystankowego w woj. podkarpackim

Dodatkowy przystanek w Przemyślu, nowe perony na stacjach Hurko i Medyka, przejście pod torami w Żurawicy zwiększą dostępność mieszkańców do kolei w woj. podkarpackim. Podróżni wygodniej pojadą w kierunku Rzeszowa, Krakowa i Medyki. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetargi o szacowanej wartości ponad 13 mln zł na inwestycje w ramach Rządowego Programu Przystankowego na lata 2021–2025.

PLK wybudują nowy przystanek w Przemyślu, na trasie kolejowej Kraków Główny – Medyka (nr 91). Dodatkowy obiekt przy ul. Lwowskiej, koło centrum handlowego, przybliży mieszkańcom kolej i ułatwi podróżowanie. Jednokrawędziowy peron będzie wyposażony w wiaty, ławki, tablice informacyjne i oznakowanie. Zaplanowano też stojaki rowerowe. Z myślą o osobach z ograniczonymi możliwościami poruszania się przewidziano pochylnie, system elementów ostrzegawczych i ścieżek prowadzących oraz informacje w alfabecie Braille’a.

– Budowa dodatkowego przystanku w Przemyślu oraz nowych peronów na stacjach Hurko i Medyka to kolejne elementy przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu. Realizując wielomiliardowe inwestycje w ramach KPK, nie zapominamy o inwestycjach, które bezpośrednio przybliżają kolej społecznościom lokalnym. Realizacja tych przedsięwzięć jest kierowana do polskich przedsiębiorców, którzy są w stanie sprostać inwestycjom o wartości pomiędzy kilka a kilkanaście milionów zł. Wszystko to w ramach Programu Przystankowego, z którego polski rząd wybuduje i zmodernizuje  przystanki kolejowe za łączną kwotę 1 mld zł – powiedział Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Przetargi przewidują także budowę nowych peronów na stacjach Hurko i Medyka. Obiekty będą w dogodniejszych dla mieszkańców lokalizacjach i dostosowane do potrzeb wszystkich podróżnych. Perony zostaną „przesunięte” w kierunku Przemyśla o blisko 500 m, w rejon dróg pod wiaduktami kolejowymi. Zwiększy się dostępność do podróży pociągiem na trasie z Krakowa do Medyki.

Dzięki inwestycji z Rządowego Programu Przystankowego korzystne zmiany dla pasażerów, w tym osób o ograniczonych możliwościach poruszania się planowane są również na stacji Żurawica. Stacja zyska bezkolizyjne przejście pod torami. Podróżni łatwiej i bezpieczniej dostaną się do pociągu. Dojście na peron zapewnią pochylnie.

 –  Program Przystankowy na Podkarpaciu odpowiada na potrzeby mieszkańców regionu. Zwiększy dostępność komunikacyjną do kolei. Podróżni bezpieczniej i wygodniej wsiądą do pociągów z nowych i przebudowanych przystanków. Dobrze rozwinięta sieć transportowa wpływa na wzrost atrakcyjności regionu, co sprzyja rozwojowi jego gospodarki – powiedział Ireneusz Merchel – prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Przetargi ogłoszone przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. na zaprojektowanie i wykonanie robót dla budowy nowego przystanku w Przemyślu, nowych peronów w Hurku i w Medyce oraz budowę przejścia podziemnego na stacji Żurawica zaplanowano w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021–2025”. Szacunkowa wartość inwestycji to ponad 13 mln zł. Zakończenie prac planowane jest na 2023 rok.

Na Podkarpaciu, Rządowy Program Przystankowy obejmuje 9 inwestycji z listy podstawowej:Przemyśl-Lwowska PKP, Hurków, Strzyżów Zachód, Ropczyce, Rzochów, Medyka, Żurawica, Zaklików, Mielec Euro-Park. 11 kolejnych oczekuje na liście rezerwowej: Brzezówka, Gorliczyna, Zawada k. Dębicy, Huta Krzeszowska, Golce, Huta Deręgowska, Kłyżów, Mielec Korczaka, P. O Wielowieś, Tarnobrzeg Ocice Kępie Zaleszańskie.