PLK i ZSP w Drzewicy przygotują do pracy przyszłych kolejarzy

PLK i ZSP w Drzewicy przygotują do pracy przyszłych kolejarzy

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. podpisały umowę o współpracy z Zespołem Szkół Powiatowych w Drzewicy (łódzkie). Uczniowie kierunku technik transportu kolejowego podczas nauki będą mieć zapewnione praktyki zawodowe, a najlepsi comiesięczne stypendia. Po zakończeniu edukacji zyskają możliwość pracy na kolei. To 48. szkoła, z którą współpracują PLK, kształcąca młodzież na kierunkach kolejowych.

Zespół Szkół Powiatowych w Drzewicy to kolejna szkoła współpracująca z PLK. Podpisana dziś umowa patronacka obejmuje kształcenie przyszłych kolejarzy na kierunku technik transportu kolejowego. Uczniowie będą mieć zapewnioną praktykę zawodową u boku wykwalifikowanych pracowników z Zakładu Linii Kolejowych w Skarżysku-Kamiennej. Najlepszym uczniom od II klasy będą wypłacane comiesięczne stypendia. W ramach współpracy uczniowie zyskają możliwość doskonalenia wiedzy i umiejętności na nowoczesnym symulatorze urządzeń sterowania ruchem kolejowym.

– Dzięki współpracy z zarządcą infrastruktury kolejowej możemy jeszcze lepiej przygotować uczniów kierunku technik transportu kolejowego do wejścia na ścieżkę zawodową. Już w trakcie nauki będą mogli poznać tajniki pracy na kolei i korzystać z wiedzy i doświadczenia kolejarzy podczas praktyk zawodowych. Stypendia i możliwość stabilnej pracy w PKP Polskich Liniach Kolejowych S.A. zachęcą do nauki zawodu – powiedział Marian Pisarski, Dyrektor Zespołu Szkół Powiatowych w Drzewicy.

Inwestycja w młodą kadrę

W roku szkolnym 2021/ 22 w 48 placówkach współpracujących z PLK uczniowie zdobywają wiedzę i umiejętności na kierunkach – technik transportu kolejowego, technik budownictwa kolejowego, technik automatyk sterowania ruchem kolejowym, technik elektroenergetyk transportu szynowego oraz technik teleinformatyk. W bieżącym roku do współpracy dołączył Zespół Szkół w Sędziszowie. W ubiegłym roku współpracę z PLK rozpoczęły m.in.: Technikum Kolejowe im. Mikołaja Kopernika w Bydgoszczy, Zespół Szkół Technicznych i Ogólnokształcących w Kędzierzynie-Koźlu, Zespół Szkół Mechaniczno-Elektrycznych im. T. Kościuszki w Rybniku.

PLK dzięki współpracy chcą zyskać profesjonalnie przygotowanych pracowników i zapewnić płynne przekazywanie wiedzy oraz doświadczenia zawodowego przez długoletnich pracowników. Dzięki praktykom młodzież zdobywa umiejętności i potrzebne kompetencje zawodowe, które wykorzystają w przyszłej pracy zawodowej. Najlepszym uczniom wypłacane są comiesięczne stypendia. W bieżącym roku skorzysta z nich 273 uczniów w całej Polsce. PLK pomagają przy tworzeniu zaplecza dydaktycznego i udostępniają wykwalifikowanych wykładowców przedmiotów zawodowych. Dodatkowo na potrzeby szkolnych pracowni zawodowych przekazują m.in. elementy infrastruktury kolejowej: urządzenia sterowania ruchem, szyny, rozjazdy czy semafory.