PKP S.A. partnerem monografii wybitnego architekta dworców kolejowych

PKP S.A. partnerem monografii wybitnego architekta dworców kolejowych

Wyglądem przypominają dworki, a ich a ich architektura znalazła trwałe miejsce wśród innych niezwykłych zabytków z I połowy XX wieku. Należące do PKP S.A. dworce kolejowe m.in. w Pruszkowie, Radziwiłłowie Maz. czy Modlinie to nie tylko architektoniczne perełki, ale także projekty, które wyszły spod ręki wybitnego architekta dr. Romualda Millera. Jego nazwisko pojawia się we wszystkich opracowaniach na temat architektury międzywojennej w Polsce i znane jest historykom zajmujących się modernizmem. Dziś sylwetkę Millera poznajemy dzięki wydanej właśnie monografii pn. „Architekt Romuald Miller. Życie i twórczość”, której partnerem są Polskie Koleje Państwowe S.A.

Kolej stała się wręcz symbolem dwudziestolecia międzywojennego na ziemiach polskich. Uzupełniano sieć kolejową, budowano dworce, a architektura była jednym z narzędzi, za pomocą których starano się przywrócić jedność podzielonego dotąd kraju. Poszukiwano wręcz jednego „stylu narodowego” odnoszącego się do polskiej historii i tożsamości narodowej i za taki uznano wtedy m.in. styl zwany dziś powszechnie dworkowym, a ówcześnie „swojskim”, wywołujący pozytywne skojarzenia i korespondujący z działaniami odrodzonego państwa w dziedzinie rozwoju  gospodarki i likwidacji piętna zaborów. Jak się również okazało, styl ten idealnie pasował do wznoszonych w tamtych latach dworców kolejowych, które traktowano jako znak przywracania polskości i wzorzec do naśladowania przy odbudowie kraju. Jedne z najpiękniejszych, malowniczych dworców-dworków zaprojektował właśnie Romuald Miller – architekt,  pracownik Polskich Kolei Państwowych, najpierw jako zastępca, a w latach 1921-1924 kierownik sekcji architektonicznej Dyrekcji Kolei Państwowych w Warszawie.

Książka Michała Dudkowskiego, absolwenta Wydziału Architektury Politechniki Warszawskiej,  architekta, pt.  „W stronę modernizmu. Architekt Romuald Miller” to monografia jednego z pierwszych polskich modernistów, syna maszynisty kolejowego, który projektował dworce i domy związkowe kolejarzy, autora m.in. warszawskiego Teatru Ateneum, pierwszego prezesa i działacza SARP. 

Publikacja ta to obowiązkowa lektura nie tylko dla miłośników kolei, ale także architektury i czasów dwudziestolecia międzywojennego.

Polskie Koleje Państwowe S.A., właściciel wielu z zaprojektowanych przez arch. Romualda Millera dworców kolejowych,  przeprowadzają dziś szeroko zakrojoną rewitalizację wielu obiektów zabytkowych, objęły tytuł partnera publikacji.

PKP S.A. zapraszają do Teatru Ateneum w Warszawie na organizowaną przez Centrum Architektury premierę książki, która odbędzie się 26 lutego o godz. 18.30. W programie spotkanie z autorem książki, Michałem Dudkowskim i krótkie zwiedzanie wnętrz Teatru – Domu ZZK w Warszawie.

Więcej o wydarzeniu