PKP PLK przygotują 14 nowych przystanków dla Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej

PKP PLK przygotują 14 nowych przystanków dla Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej

Rozpoczynają się prace przy nowym przystanku Rzeszów Dworzysko na trasie z Rzeszowa do Dębicy. Budowany jest Rzeszów Wschodni na linii do Przeworska. W ramach projektu „Budowa Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej” powstanie 14 nowych przystanków.

Realizowany przez zarządcę infrastruktury projekt zwiększy liczbę miejsc dostępu do kolei na Podkarpaciu m.in. na trasie Rzeszów – Dębica. Na nowym przystanku Rzeszów Dworzysko zaplanowano dwa perony. Udogodnieniem dla osób z ograniczonymi możliwościami poruszania się będą 2 windy – przy wyjściach na perony oraz w nowym przejściu podziemnym. Na przystanku przewidziano wiaty i ławki oraz tablice informacyjne i oznakowanie. Z nowego przystanku będzie szybki dojazd koleją do centrum stolicy Podkarpacia oraz miejscowości na trasie do Dębicy i Przeworska. Nowy przystanek Rzeszów Dworzysko ma być gotowy w pierwszym kwartale 2023 r.

W listopadzie rozpoczynają się prace na nowym przystanku. Zabezpieczana będzie sieć trakcyjna oraz tor. Jeszcze w tym roku przewidziano roboty przy peronie i przejściu podziemnym. Ruch pociągów będzie się odbywał po sąsiednim torze.

Czasowo, w dniach 8 listopada – 11 grudnia, dla trzech pociągów Polregio przewidziano zastępczą komunikację autobusową na odcinku Rzeszów Główny – Trzciana lub Rzeszów Główny Sędziszów Małopolski.

14 nowych przystanków zwiększy możliwości podróży w aglomeracji i do lotniska

Na trasie z Rzeszowa do Dębicy i Przeworska lepszy dostęp do kolei – oprócz Rzeszowa Wschodniego i Rzeszowa Dworzysko zapewnią nowe przystanki Rzeszów Północny oraz Sędziszów Małopolski Wschodni.

Na trasie z Rzeszowa do Strzyżowa podróżni zyskają pięć nowych przystanków – w tym w stolicy województwa będą Rzeszów Galeria i Rzeszów Osiedle Dąbrowskiego, a na linii Boguchwała, Lutoryż, Żarnowa. W stronę Kolbuszowej dostępność do kolei zwiększą przystanki Rzeszów Północny, Głogów Małopolski Niwa oraz Kolbuszowa Górna. Perony będą dostępne dla osób z ograniczoną możliwością poruszania się oraz wyposażone w tablice informacyjne i system oznakowania dotykowego.

PLK wybudują blisko 5 km połączenie Rzeszowa z nową stacją Port Lotniczy Rzeszów. Na trasie będzie nowy przystanek Park technologiczny.

Budowa i modernizacja linii kolejowych oraz infrastruktury przystankowej, to zadanie PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. za 299 593 495,93 zł netto, które jest częścią szerszego projektu, realizowanego przez Województwo Podkarpackie pn. „Budowa Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej – PKA. Współfinansowanie jest ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dofinansowanie unijne wynosi 209,6 mln zł.

Celem przedsięwzięcia jest zwiększenie częstotliwości kursowania pociągów na trasach: Rzeszów Główny – Dębica i Rzeszów Główny – Przeworsk; Rzeszów Główny – Kolbuszowa oraz Rzeszów Główny – Port Lotniczy Rzeszów Jasionka; Rzeszów Główny – Strzyżów n/Wisłokiem.