PKP PLK pokazały wizualizacje przystanku na łódzkim Zarzewie

PKP PLK pokazały wizualizacje przystanku na łódzkim Zarzewie

Na przystanku Łódź Zarzew roboty budowlane nabierają tempa. Na betonowych fundamentach ustawiane są ścianki pierwszego z dwóch nowych peronów. Nowy przystanek na kolejowej mapie Łodzi powstaje pod ulicą Przybyszewskiego. Mieszkańcy i podróżni będą mieli wygodne przesiadki z kolei do komunikacji miejskiej. Inwestycja PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. jest realizowana w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”. Wartość prac to prawie 4,1 mln zł.

Na nowym przystanku Łódź Zarzew wykonawca rozpoczął betonowanie fundamentów pierwszego z dwóch peronów. Na przygotowanej podbudowie ustawiane są pierwsze elementy tzw. ścianki peronowe typu „L” (elki). Roboty są prowadzone w bliskim sąsiedztwie linii kolejowej. W związku z tym od 10 marca br. na odcinku Łódź Widzew – Łódź Chojny pociągi kursują po jednym torze.

Nowy przystanek Łódź Zarzew zostanie zintegrowany z przebudowywanymi przez miasto wiaduktami drogowo-tramwajowymi w ciągu ul. Przybyszewskiego tworząc węzeł przesiadkowy. Dwa perony na linii kolejowej Łódź Widzew – Łódź Chojny zapewnią dogodne połączenie kolei z komunikacją miejską. Mieszkańcy zyskają atrakcyjną alternatywę dla transportu samochodowego. Zachęcamy do obejrzenia wizualizacji.

Wysokość peronów pozwoli podróżnym na wygodne wsiadanie i wysiadanie z pociągów. Na peronach zamontowane zostaną wiaty i ławki oraz stojaki dla rowerów. Energooszczędne oświetlenie LED umożliwi bezpieczne podróżowanie po zmroku. Orientację ułatwią tablice z czytelnym oznakowaniem i gabloty z rozkładami jazdy. Perony zostaną dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. W uzgodnieniu z samorządem powstaną ciągi komunikacyjne, które zapewnią dogodne przesiadki z pociągu m.in. na tramwaj miejski. Planowana jest też budowa parkingu dla samochodów.

Inwestycja realizowana jest w formule „projektuj i buduj”. Zakończenie prac planowane jest w III kwartale 2024 r.