PKP PLK o codziennych usterkach SBL na szlaku Warszawa Okęcie – Piaseczno

PKP PLK o codziennych usterkach SBL na szlaku Warszawa Okęcie – Piaseczno

Niemal codziennie, a nieraz i kilka razy dziennie od początku wakacji na linii nr 8 między stacjami Warszawa Okęcie a Piaseczno występowały usterki SBL. Zapytaliśmy PKP PLK o stanowisko w tej sprawie.

Jak się dowiedział się „Kolejowy Portal” usterki dotyczyły głównie dwóch odcinków SBL. Awarie występowały nawet w te same dni, w odstępie kilku godzin. Co prawda, nie było przerw w kursowaniu pociągów, jednakże każda taka awaria skutkowała zmianami w organizacji ruchu, a konkretniej pociągi musiały zwalniać do zawrotnej prędkości 20 km/h.

Karol Jakubowski, rzecznik PKP PLK przypomniał, że zamontowane na szlaku Warszawa Okęcie – Piaseczno urządzenia samoczynnej blokady liniowej podlegają gwarancji. Ich producentem jest firma Ground Transportation Systems.

Firma usunęła usterki urządzeń, do których doszło pomiędzy 30.06 a 14.07.2023 r. Stwierdzono m.in. uszkodzenie kabla oraz podzespołów wewnętrznych i kart elektronicznych urządzeń – zaznaczył Jakubowski.

Przedstawiciel zarządcy infrastruktury dodał, że obecnie PKP Polskie Linie Kolejowe oczekują od producenta na raport z analizy działania SBL oraz przywrócenia pracy urządzeń do bezawaryjnego funkcjonowania. Nasz rozmówca podkreślił, że w przypadku awarii urządzeń PKP PLK natychmiast na miejsce kierowały służby techniczne, które odpowiadały za usunięcie usterki.