PKP Intercity wprowadza ważne zmiany w ofercie Taniej z Bliskimi

PKP Intercity wprowadza ważne zmiany w ofercie Taniej z Bliskimi

Po 1,5 roku działania PKP Intercity wprowadza zmiany w zasadach funkcjonowania oferty Taniej z Bliskimi. Od 12 grudnia bilety w ramach oferty będzie można kupić najpóźniej na trzy dni przed odjazdem. Zmiana ta wynika z konieczności zwiększenia efektywności wykorzystania taboru i zachęcenia do wcześniejszego planowania podróży. Wszystkie pozostałe zasady oferty pozostają bez zmian.

Od lipca 2022 r. do początku grudnia br. z oferty Taniej z Bliskimi skorzystało 14,5 mln pasażerów.  Jednocześnie PKP Intercity przewiozło w tym roku rekordową liczbę pasażerów. Do końca listopada z oferty przewoźnika skorzystało już 62 mln podróżnych. To najlepszy wynik przewozowy w historii spółki, osiągnięty jeszcze przed końcem roku. Wraz z rozwojem oferty przewozowej PKP Intercity realizuje ambitną strategię modernizacji obecnego taboru i zakupu nowego. Na ten cel do 2030 spółka planuje przeznaczyć 24,5 mld zł. Do 2023 r. zakontraktowała umowy z wykonawcami taboru na ponad 7,5 mld zł.

Jednocześnie tempo wzrostu liczby pasażerów w okresach wyższego zainteresowania podróżami dalekobieżnymi, jak długie weekendy, wakacje i ferie, było wyższe niż możliwości  standardowo podstawianych składów. Wymagało to uruchamiania  dodatkowych pociągów i wzmacniania składów dodatkowymi wagonami. PKP Intercity nadal będzie to robić, jednak mając informacje z wyprzedzeniem o zainteresowaniu połączeniami, decyzje o wzmocnieniach i dodatkowych pociągach będą mogły być podejmowane z większym wyprzedzeniem. Realizacja wzmocnień na krótko przed odjazdem pociągu powodowała większą nieprzewidywalność i przekładała się na punktualność. Szczególnie w przypadku wyjazdów grupowych, w ostatnich dniach przed odjazdem, co powodowało, że pasażerowie nie mogli już kupić biletów w dowolnej dla siebie konfiguracji. Nierzadko miejsca były od siebie oddalone lub znajdowały się w różnych wagonach.

Przewoźnik przypomnijmy, że w ramach oferty Taniej z Bliskimi na jednym bilecie może podróżować nawet 6 osób. Wcześniejsze planowanie podróży umożliwi pełniejszy dostęp do miejsc i wybór odpowiedniej konfiguracji przejazdu dla podróżnych korzystających z oferty Taniej z Bliskimi. Co ważne, wszystkie pozostałe zasady funkcjonowania oferty pozostają bez zmian.