PKP Intercity gotowe podpisać umowę na nowe wagony

PKP Intercity gotowe podpisać umowę na nowe wagony

Jesteśmy gotowy podpisać kontrakt nawet jutro – powiedział Janusz Malinowski, prezes PKP Intercity pytany o przetarg na dostawę 300 nowych wagonów.

Na początku marca 2024 r. PKP Intercity rozstrzygnęło przetarg na zakup 300 nowych wagonów, z prawem opcji na dodatkowe 150. Za realizację projektu o wartości 4 238 580 000 zł brutto (6 357 870 000  zł brutto z opcją) odpowiadać będzie H. Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych.

Od momentu rozstrzygnięcia minęło blisko trzy miesiące, a umowa nadal nie została podpisana. Dlaczego?

PKP Intercity jest już gotowe podpisać ten kontrakt. Gotowy do podpisania umowy musi być producent. Chodzi o przedstawienie gwarancji zabezpieczających kontrakt. My jesteśmy gotowi podpisać ten kontrakt nawet jutro – powiedział Janusz Malinowski, prezes PKP Intercity.

Przy wartości oferty wynoszącej ponad 4,23 mld zł poznański producent musi przedstawić gwarancję wynoszącą ponad 200 mln zł.

W ramach zamówienia podstawowego park taborowy PKP Intercity powiększy się o:

  • 38 wagonów przedziałowych 1. klasy z wydzieloną częścią bezprzedziałową;
  • 40 wagonów przedziałowych 2. klasy;
  • 80 wagonów bezprzedziałowych 2. klasy;
  • 38 wagonów przedziałowych 2. klasy z miejscami dla osób z niepełnosprawnościami;
  • 40 wagonów bezprzedziałowych 2. klasy z miejscami do przewozu rowerów;
  • 38 wagonów restauracyjnych;
    26 wagonów dzienno-nocnych, które zapewnią wygodne przejazdy w nocy.

Wagony będą rozpędzać się do 200 km/h i będą homologowane na sieci kolejowe Czech, Niemiec, Austrii, Słowacji, Węgier i Litwy.

Nowy wygląd

Zakupione w tym przetargu wagony wprowadzą nowe standardy i wytyczą innowacyjne kierunki projektowania taboru w Polsce, zostały bowiem zaprojektowane zgodnie z nowym podejściem do designu. Nowe wagony wprowadzą nową jakość pod względem zastosowanych materiałów i nową kolorystykę. Pojazdy zyskają bardziej przytulne oraz komfortowe wnętrza z nastrojowym oświetleniem. Zostaną także wyposażone w udogodnienia, które już dziś stają się standardem w pociągach PKP Intercity. Pasażerowie skorzystają m.in. z WiFi, systemu indywidualnego oświetlenia, gniazd elektrycznych i USB. Komfortową podróż zapewni też klimatyzacja i system informacji pasażerskiej wyświetlany na tablicach świetlnych.