PKP IC przedłużyło nieodpłatne przejazdy dla obywateli Ukrainy

PKP IC przedłużyło nieodpłatne przejazdy dla obywateli Ukrainy

Wprowadzone 26 lutego 2022 r. nieodpłatne przejazdy pociągami PKP Intercity w 2. klasie pociągów TLK i IC dla obywateli Ukrainy zostają przedłużone do 31 marca 2022 roku.

Do tej pory już ponad 919 tys. obywateli Ukrainy skorzystało z bezpłatnych przejazdów pociągami PKP Intercity po terenie kraju. Ponad 333 tys. pasażerów podróżowało koleją z terenów przygranicznych w różnych kierunkach Polski, głównie do Warszawy, Krakowa, Wrocławia i Katowic. Nadal widoczne jest także duże zainteresowanie przejazdami do Berlina, jak również do Pragi i Wiednia.

Narodowy przewoźnik, przyjął inna taktykę niż przewoźnicy regionalni wobec bezpłatnych przewozów dla obywateli Ukrainy i przedłużył taką możliwość tylko o kilka dni (z 25 na 31 marca).

O zasadach przejazdu od 1 kwietnia 2022 r. PKP Intercity będzie informować w odrębnym komunikacie.

Zasady odprawy

1. Przejazdy obywateli Ukrainy odbywają się na podstawie nieodpłatnych biletów dodatkowych ze wskazaniem lub bez gwarancji miejsca do siedzenia.

2. Obywatele Ukrainy muszą okazać paszport, dowód tożsamości lub inny dokument, który potwierdzi ich obywatelstwo.

3. Przewóz rzeczy i zwierząt jest nieodpłatny i nielimitowany (podróżni mogą zabrać ze sobą więcej rzeczy i zwierząt, niż określają to nasze przepisy).

4. Nieodpłatne bilety dodatkowe można pobrać w kasie biletowej lub w pociągu.

Правила реєстрації для поїздок по Польщі

1. Поїздки громадян України здійснюються на підставі безкоштовних додаткових квитків з гарантією місця або без неї.

2. Громадяни України повинні пред’явити паспорт, посвідчення особи або інший документ, що підтверджує їх громадянство.

3. Перевезення речей  і тварин є безкоштовним і необмеженим (мандрівники можуть взяти з собою більше речей і тварин, ніж зазначено в наших правилах).

4. Безкоштовні додаткові квитки можна отримати в касі або в поїзді.

Przypomnijmy, że kilka dni temu Koleje Mazowieckie również przedłużyły okres, w którym obywatele Ukrainy mogą bezpłatnie podróżować do 30 kwietnia.

U większości przewoźników regionalnych nie ma daty końcowej co znaczy, że do odwołania obywatele Ukrainy mogą bezpłatnie jeździć pociągami.