Pierwsza Gama Marathon dla Cargounit już gotowa

Pierwsza Gama Marathon dla Cargounit już gotowa

Nie minął jeszcze miesiąc od podpisania przez Pesa Bydgoszcz i Cargounit umowy na dostawę do 30 lokomotyw z silnikiem dojazdowym, a już pierwsza wyjechała z fabryki. 111Ed-043 przechodzi obecnie jazdy próbne.

Cargounit i Pesa Bydgoszcz podpisały umowę na dostawę 10 lokomotyw elektrycznych Gama Marathon wraz z opcją na dostawy kolejnych 20 lokomotyw. Pierwszych 20 (10 plus 10 z opcji )ma trafić do lidera rynku wynajmu lokomotyw w Europie Środkowo Wschodniej do końca grudnia przyszłego roku.

– Wybraliśmy lokomotywy z modułem dojazdowym z PESA ponieważ idealnie wpisują się w potrzeby naszych klientów. Jedna lokomotywa, którą można prowadzić składy w trakcji elektrycznej, a później przy użyciu tej samej lokomotywy wykonywać prace manewrowe w portach czy terminalach, to rozwiązanie nie tylko redukujące koszty, ale także pozwalające oszczędzić czas i zwiększyć efektywność przewozów – mówił podczas podpisania umowy Łukasz Boroń, prezes Cargounit.

Cargounit to jedna z największych firm zajmujących się wynajmem lokomotyw i lider tego typu usług w Europie Środkowo Wschodniej. Spółka posiadająca flotę prawie 200 lokomotyw.

Gama Marathon to lokomotywa elektryczna z modułem dojazdowym. Napędzany dodatkowym silnikiem agregat prądotwórczy umożliwia poruszanie się̨ lokomotywy na odcinkach pozbawionych sieci trakcyjnej. Ten użytkowany i doceniany przez przewoźników dodatkowy napęd, przeznaczony głównie do prac manewrowych, umożliwia prowadzenie składu towarowego o masie 3200 ton na wzniesieniu sięgającym nawet 7 promili. Jest także przydatny w sytuacjach awaryjnych, pozwalając doprowadzić pociąg do celu pomimo nagłego zaniku napięcia w sieci.