Kolejne SM60 w drodze do PKP Intercity

Kolejne SM60 w drodze do PKP Intercity

Jak się dowiedział się „Kolejowy Portal” do Polski wjechały kolejne lokomotywy Effishunter 300 dla PKP Intercity. Tym razem pojazdy SM60 trafią do Zakładu Północnego w Gdyni.

Według naszych informacji pojazdy przekroczyły polsko-czeską granicę w nocy z środy na czwartek. Następnie przez Chałupki, Racibórz, Gliwice przed godziną 9:00 dojechały do Katowic. W dalszą podróż transport skieruje się do Częstochowy, Koluszek, Skierniewic, Warszawy, Nasielska, Działdowa, Iławy, Tczewa , Gdańska, aby do stacji Gdynia Głowna dojechać po północy.

Transport lokomotyw będzie odbywał się na zasadzie przewozu przesyłki nadzwyczajnej z prędkością maksymalną 60 km/h.

Przypomnijmy, że pod koniec października trafiło już sześć lokomotyw SM60, które zostały odebrane przez PKP Intercity 10 listopada 2022 r.. Kilka dni po tym wydarzeniu CZ Loko poinformowało, że dwie lokomotywy są obecnie testowane przed wysyłką do Polski, a pozostałe dwie są na etapie montażu.

PKP Intercity rozstrzygnęło przetarg na dostawę 10 lekkich manewrowych lokomotyw spalinowych na początku listopada 2020 r.  jednak przeciągające się negocjacje sprawiły, że umowa została podpisana dopiero w lutym 2021. Polski przewoźnik zapłaci za 10 pojazdów 39,1 mln złotych netto. CZ LOKO na wyprodukowane pojazdy udzieli 4-letniej gwarancji i rękojmi.

Oprócz dostawy lokomotyw, czeska firma będzie musiała przeszkolić maszynistów PKP Intercity.