Pesa Bydgoszcz dostarczy 62 EZT-y dla Kolei Rumuńskich

Pesa Bydgoszcz dostarczy 62 EZT-y dla Kolei Rumuńskich

Zgodnie z zapowiedziami, dzisiaj w Bukareszcie podpisana została umowa w ramach której PESA Bydgoszcz dostarczy 62 elektryczne zespoły trakcyjne dla Kolei Rumuńskich.To już drugi kontrakt zawarty pomiędzy producentem a ARF, czyli rumuńską Agencją Reformy Kolei. W uroczystości podpisania uczestniczyli Minister Transportu i Infrastruktury Rumunii Sorin-Mihai Grindeanu i Ambasador RP w Bukareszcie Paweł Soloch.

Nasze tramwaje wożą mieszkańców Cluj, Iasi i Craiova. Teraz dzięki nowoczesnym komfortowym pociągom połączymy mieszkańców tych miast, umożliwiając im podróże w ruchu międzymiastowym i regionalnym. Jesteśmy dumni, że nasze pojazdy przyczynią się do rozwoju rumuńskiego transportu kolejowego. Pesa jest obecna w Rumunii od lat i chcemy tą obecność zwiększać – stąd plany powołania PESA Rumunia i współpraca z lokalnymi partnerami przy tworzeniu centrów serwisowych w Rumunii  – powiedział Krzysztof Zdziarski, Prezes Pesa.

Całkowita wartość projektu wynosi od 3 237 711 753 do 4 150 288 451 lei rumuńskich netto (od 2,9 do 3,72 mld zł netto). Pojazdy mają być dostarczone w trzech partiach:

  • Partia 1 – 20 regionalnych elektrycznych składów kolejowych RE-R, przeznaczonych do transportu pasażerskiego na trasach Bukareszt N – Ploiești S – Adjud, Iași – Pașcani – Suceava, Bacău – Pașcani
  • Partia 2 – 23 regionalnych elektrycznych składów kolejowych RE-R, przeznaczonych do transportu pasażerskiego na trasach Brașov – Gheorgheni, Arad – Timișoara – Caransebeș, Huedin – Cluj – Bistrița,
  • Partia 3 – 19 regionalnych elektrycznych składów kolejowych RE-R, przeznaczonych do transportu pasażerskiego na trasach Bukareszt N – Ploiești V – Brașov, Bukareszt N – Roșiori, Bukareszt N – București Obor/Fundulea, Constanța – Fetești.

Podpisany dzisiaj kontakt na dostawę elektrycznych zespołów trakcyjnych Pesa, oraz umowy zawarte wcześniej zapewnią pasażerom Kolei Rumuńskich komfortowe i bezpieczne warunki podróży. Teraz pozostaje nam czekać na dostawy pierwszy pojazdów – podkreślił Sorin-Mihai Grindeanu, Minister Transportu i Infrastruktury Rumunii.

Pojazdy Regio, które PESA wyprodukuje dla Kolei Rumuńskich to 3-członowe elektryczne zespoły trakcyjne zbudowane na osobnych wózkach, rozwijające prędkość do 160 km/h, z 224 miejscami siedzącymi, przystosowane dla potrzeb osób niepełnosprawnych, zasilane z sieci trakcyjnej AC 25kV i wyposażone w rumuński system bezpieczeństwa PZB 90 oraz najnowszy ETCS.

Jestem przekonany, że dzięki tej umowie zapewnimy doskonałe możliwości przewozowe na dziesięciu regionalnych liniach. Oznacza to nie tylko wymierne korzyści ekonomiczne, ale przede wszystkim korzyści społeczne – podnosimy poziom mobilności naszych mieszkańców, a da się to osiągnąć jedynie poprzez zwiększenie liczby pojazdów i ich wysoką jakość.” – dodał Stefan Adrian Roseanu, Prezes ARF.

W grudniu PESA podpisała z ARF kontrakt na dostawę 20 /+9 w opcji/ pojazdów klasy Inter – Regio. W ramach obydwu umów bydgoski producent będzie również przez 15 lat świadczyć dla ARF usługi utrzymania pojazdów i w tym celu PESA wraz z państwowymi Kolejami CFR Calatori utworzy lokalne centra serwisowe. W tym zakresie PESA podpisała już z Państwowymi spółkami CFR Calatori i CFR SA wstępne porozumienia.

Chcemy konsekwentnie zwiększać naszą obecność w Rumunii. Wkrótce otworzymy nasze biuro w Bukareszcie, rozpoczynamy też proces przygotowań do uruchomienia centrów serwisowych. Chcemy je tworzyć w oparciu o współpracę z lokalnymi partnerami – przed nami więc sporo pracy” – dodała Hanna Wiśniewska Sirbu, przedstawiciel PESA w Rumunii. 

Do tej pory PESA dostarczała w latach 2012 – 2023 na rynek rumuński tramwaje. W sumie jeździ ich już 37, w Cluj, Iasi i Craiova. Spółka w ramach strategii Pesa 2030+ konsekwentnie rozwija swoją obecność na rynkach zagranicznych.  W tej chwili produkuje tramwaje dla Tallina i pojazdy dla CD i Regio Jet w Czechach oraz kolei w Ghanie, a eksport w ostatnich latach to ponad połowa produkcji PESA.