Pasażerowie korzystają z nowych peronów między Czempiniem a Rawiczem [galeria]

Pasażerowie korzystają z nowych peronów między Czempiniem a Rawiczem [galeria]

Podróżni korzystają już z kilkunastu nowych peronów między Czempiniem a granicą województwa dolnośląskiego na trasie Poznań – Wrocław. Do pociągu wygodniej można wsiąść m.in. w Kościanie, Starym Bojanowie i Rawiczu. PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. przebudowują kolejne stacje i przystanki w ramach inwestycji współfinansowanej z instrumentu unijnego CEF „Łącząc Europę”. Modernizowane są tory i stacje.

Podróżni korzystają z nich już m.in. w Kościanie, Starym Bojanowie, Rawiczu, Oborzyskach Starych, Przysiece Starej, Rydzynie i Kaczkowie. Perony są wyższe, co ułatwia korzystanie z pociągów. Antypoślizgowa nawierzchnia ze ścieżkami naprowadzającymi oraz jasne oświetlenie zwiększają bezpieczeństwo. Zamontowano wiaty i ławki. Na modernizowanej trasie Czempiń – Leszno granica Dolnego Śląska przebudowa obejmuje 5 stacji i 6 przystanków,

Dogodny dostęp do peronów w Starym Bojanowie, Bojanowie i Rawiczu umożliwią nowe i gruntownie przebudowywane przejścia podziemne z windami. W najbliższych tygodniach z odnowionego tunelu skorzystają podróżni w Kościanie. Do końca roku gotowy będzie też obiekt w Lesznie. Przejście połączy stację z ul. Towarową. Osoby o ograniczonych możliwościach poruszania się na przystankach będą mogły skorzystać z pochylni.

Sprawne podróże zapewniają kolejne zmodernizowane tory

Na odcinku Czempiń – Leszno są już nowe tory i sieć trakcyjna między Kościanem a Starym Bojanowem. Do połowy czerwca powinny zakończyć się prace na jednym torze z Leszna do Starego Bojanowa i z Kościana do Czempinia. Wówczas pociągi skorzystają z nowego toru i zaczną się prace na sąsiednim. Między Lesznem a Dolnym Śląskiem pociągi jeżdżą już nowymi torami na szlaku Leszno – Bojanowo oraz Rawicz – Żmigród. Postępują roboty między Rawiczem a Bojanowem. Na zmodernizowanych odcinkach linii pociągi korzystają z nowego systemu sterownia ruchem.

Dla bezpieczeństwa są nowe i modernizowane bezkolizyjne skrzyżowania

Kierowcy jeżdżą już pod odnowionymi wiaduktami kolejowymi w Nacławiu i Widziszewie (okolice Kościana). Wkrótce dostępny będzie nowy wiadukt drogowy w Klonówcu (niedaleko Lipna). Nowe obiekty budowane są w Rawiczu na ul. Piłsudskiego i ul. Świętojańskiej, w Gołaszynie. Będą także w Lesznie oraz w Kościanie.

Sprawnie i bezpiecznie pociągiem z Poznania do Wrocławia

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. realizują projekt „Prace na linii kolejowej E59 na odcinku Wrocław – Poznań, etap IV, odcinek granica województwa dolnośląskiego – Czempiń”. Inwestycja o wartości ok. 1,5 mld zł jest współfinansowana z instrumentu Unii Europejskiej „Łącząc Europę” (CEF). Wartość dofinansowania wynosi ok. 1,2 mld zł. Zasadnicze prace planowane są do końca roku. Po uzyskaniu niezbędnych pozwoleń najszybsze składy pojadą między Poznaniem a Wrocławiem z prędkością do 160 km/h w czasie ok. 1:30 h.