Pasażerowie Kolei Małopolskich podróżują już nowymi pociągami Elf2 [GALERIA]

Pasażerowie Kolei Małopolskich podróżują już nowymi pociągami Elf2 [GALERIA]

Pasażerowie Kolei Małopolskich korzystają już z nowych pociągów Elf2 wyprodukowanych przez bydgoską Pesę. Swój debiut skład EN76B-001 miał w czwartkowe popołudnie na linii SKA1. W Krakowie jest już też jednostka o numerze EN76B-002.

Informację o dostarczeniu dwóch pierwszych pojazdów Elf2 dla Kolei Małopolskich przed terminem wynikającym z umowy potwierdził Maciej Grześkowiak Dyrektor ds. Projektów Strategicznych i Komunikacji Pesa Bydgoszcz

– Oficjalne przekazanie zaplanowano na wtorek, 17 sierpnia, na godzinę 14.00 na Dworcu Głównym w Krakowie – dodał Grześkowiak.

Pociągi produkowane przez Pesę będą mogły jeździć z prędkością do 160 km/h. Każdy z czterech nowoczesnych, ekonomicznych i komfortowych pojazdów posiada 200 miejsc siedzących, a dodatkowo wyposażony jest m.in. w klimatyzację, WiFi, miejsce na rowery oraz udogodnienia dla osób z niepełnosprawnościami (winda, rampa oraz pętla indukcyjna dla osób z dysfunkcją słuchu) i rodzin z dziećmi (przewijak dla niemowląt, bezstopniowe przejścia międzyczłonowe). W każdym pociągu zostaną zainstalowane systemy służące do monitoringu, informacji pasażerskiej, zliczania pasażerów i pomiaru punktualności.

Pociągi będą jeździć na liniach SKA według poniższych realizacji:

SKA 1: Kraków Lotnisko/Airport – Kraków Główny – Wieliczka Rynek – Kopalnia;
SKA 2: Sędziszów – Kraków Główny – Skawina;
SKA 3: Trzebinia – Kraków Główny – Tarnów.

Projekt pn. Zakup taboru kolejowego: nowoczesnych elektrycznych zespołów trakcyjnych na potrzeby rozwoju kolei małopolskich (POIiŚ 2014-2020) realizowany jest przy udziale dofinansowania unijnego w kwocie 32,6 mln zł w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2014-2020.