Osobówka wjechała pod parowóz Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej

Osobówka wjechała pod parowóz Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej

W czwartek, 11 sierpnia 2022 r. około godz. 15:30 kierująca samochodem Opel Astra na przejeździe kolejowym w ciągu drogi wojewódzkiej 168 na wjeździe do Rosnowa nie udzieliła pierwszeństwa przejazdu pociągowi Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej prowadzonemu parowozem Px48-3901 „Zosia”.

Samochód wjechał pod parowóz w taki sposób, że wykolejeniu uległ pierwszy wózek tendra.

– W zasadzie można powiedzieć, że tender parowozu przejechał po masce samochodu. Kierująca samochodem aż do momentu uderzenia nie podjęła żadnych działań w celu uniknięcia kolizji – „zagapiła się” – i w efekcie wjechała pod pociąg z bardzo dużą prędkości  – informuje Koszalińska Kolej Wąskotorowa.

Kierująca miała wielkie szczęście – odniosła niewielkie obrażenia i została przetransportowana do szpitala.

– Żadnemu z pasażerów ani członkowi obsługi pociągu nic się nie stało. Zorganizowana została komunikacja zastępcza, która odwiozła pasażerów pociągu do Koszalina – podkreśla Koszalińska Kolej Wąskotorowa.

Czynności służb ratowniczych oraz prokuratury zakończyły się około godziny 18 a po 19 pociąg, po wstawieniu parowozu na tor, zjechał do Koszalina.

– Serdeczne podziękowania dla służb za sprawne przeprowadzenie akcji. Szczególne podziękowania należą się Straży Pożarnej – natychmiast po przyjeździe i wstępnym zabezpieczeniu miejsca wypadku padło pytanie, czy nie będzie potrzebna woda do kotła parowozu – bardzo ważna kwestia a nie każdy o niej pamięta… Podziękowania również dla Wójta Gminy Manowo oraz firmy Rumcajs za sprawne zorganizowanie komunikacji zastępczej – dziękują przedstawiciele Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej.

Z powodu uszkodzeń parowozu, pociągi w piątek 12 sierpnia 2022 r. prowadzone będą lokomotywą spalinową.

– Robimy co w naszej mocy aby „Zośka” była gotowa do spotkania z pasażerami w sobotę – dodają przedstawiciele Koszalińskiej Kolei Wąskotorowej.