Ogłoszono przetarg na budowę przystanku w Trzeciewnicy

Ogłoszono przetarg na budowę przystanku w Trzeciewnicy

PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. ogłosiły przetarg na zaprojektowanie i budowę nowego przystanku na trasie z Bydgoszczy do Piły. Środki na realizację zadania pochodzą z „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021 – 2025”.

Nowy przystanek w Trzeciewnicy, na linii kolejowej nr 18 (Kutno – Piła Główna), ułatwi podróże koleją w kierunku Nakła nad Notecią i Piły oraz Bydgoszczy. W sąsiedztwie przejazdu kolejowo – drogowego w ciągu ul. Łąkowej powstaną dwa perony. Wysokie konstrukcje ułatwią wsiadanie do pociągów. Wygodne dojścia do peronów będą dostosowane do potrzeb osób o ograniczonych możliwościach poruszania się. Oczekiwany komfort obsługi zapewnią wiaty, ławki, gabloty na informacje dla pasażerów i rozkłady jazdy oraz oznakowanie. Zamontowane zostanie jasne, energooszczędne oświetlenie.

Realizowane w woj. kujawsko – pomorskim inwestycje z „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” poprawiają dostęp do kolei. Nowy przystanek na trasie z Bydgoszczy do Piły zachęci do podróżowania pociągiem np. do pracy lub szkoły. Kolej w regionie staje się coraz bardziej atrakcyjnym środkiem transportu – wygodnym, bezpiecznym i przyjaznym środowisku – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

PKP PLK ogłosiły postępowanie przetargowe na wyłonienie wykonawcy dokumentacji projektowej oraz prac budowlanych. Zakończenie budowy przystanku planuje się w I połowie 2025 r. Inwestycja zostanie sfinansowana ze środków „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”. Jego celem jest przeciwdziałanie wykluczeniu komunikacyjnemu, promowanie ekologicznych środków transportu oraz wspieranie polskiej gospodarki. Na realizację programu przeznaczono 1 mld zł. Środki zostaną przeznaczone m.in. na wybudowanie lub zmodernizowanie przystanków kolejowych, a także sfinansowanie prac związane z zapewnieniem miejsc parkingowych dla pasażerów. W efekcie podróżni zyskają dostęp do kolejowej komunikacji wojewódzkiej i międzywojewódzkiej.

Program przystankowy

Na terenie woj. kujawsko – pomorskiego Program obejmuje m.in. przebudowę peronów na przystanku Bydgoszcz Zachód, budowę nowych przystanków Grudziądz Centrum, Grudziądz Tuszewo, Grudziądz Rządz, Tuchola Rudzki Most oraz przebudowę przejścia podziemnego na stacji Nakło nad Notecią. Z efektów Programu korzystają już mieszkańcy Grzybna, gdzie zmodernizowano przystanek na linii z Bydgoszczy do Chełmży.

W „Rządowym programie budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” uwzględniono 314 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej jest 185 lokalizacji, a na liście rezerwowej 129.