Od jutra nowy Elf 2 zacznie wozić pasażerów Kolei Dolnośląskich

Od jutra nowy Elf 2 zacznie wozić pasażerów Kolei Dolnośląskich

Problemy z innym taborem wymusiły na Kolejach Dolnośląskich przyspieszenie prac związanych z rozpoczęciem służby pojazdów typu Elf 2 na Dolnym Śląsku. Pierwszy nowoczesny skład od czwartku 18 sierpnia zacznie wozić pasażerów z Wrocławia do Jelcza-Laskowic.

Na początku lipca informowaliśmy, że przewoźnik planował, aby dwa nowe Elfy 2 były eksploatowane od września na obu liniach do Jelcza-Laskowice, zarówno przez Siechnice, jak i przez Dobrzykowice Wrocławskie, a także w kierunku na Oleśnicę.

Problemy z brakiem taboru sprawiły, że cały proces szkolenia maszynistów znacznie przyspieszył

– Nie było łatwo, ale udało się przyspieszyć i dzięki zespołowi pracowników KD, jak również aprobacie dostawcy – firmy PESA Bydgoszcz SA, pierwszy pojazd typu Elf II rozpocznie służbę na Dolnym Śląsku nie 1 września, jak planowaliśmy, ale już w czwartek, 18 sierpnia – poinformował Damian Stawikowski, prezes Kolei Dolnośląskich.

Jak dodał, kolejne pojazdy pojawią się na torach niebawem.

Rozkładowo do Jelcza

Miłośnicy kolei będą mogli zobaczyć pociągi Elf 2 na dolnośląskich torach już w czwartek 18 sierpnia. Będą kursować na linii z Wrocławia Głównego przez Dobrzykowice do Jelcza-Laskowic. To pierwsza linia, która została włączona w sieć Dolnośląskiej Kolei Aglomeracyjnej.

– Nowe pociągi od Pesy są dostosowane do ruchu regionalnego i aglomeracyjnego – podkreśla Wojciech Zdanowski, wiceprezes Kolei Dolnośląskich. – Pojazdy będą obsługiwać ruch aglomeracyjny wokół Wrocławia, również na liniach Dolnośląskiej Kolei Aglomeracyjnej.

Pierwszy nowy Elf 2 będzie obsługiwał następujące kursy:

Wrocław Główny – Jelcz-Laskowice: 5:09, 7:55, 10:56, 14:03, 16:08
Jelcz-Laskowice – Wrocław Główny: 6:16, 9:05, 12:29, 15:04, 17:18

Co ważne – pasażerowie mogą liczyć na komfort podróży. Nowe pojazdy mają 250 miejsc siedzących, a każdy może zabrać na swój pokład łącznie 540 osób. Mają po osiem par drzwi na każdą stronę. W środku zadbano o dodatkowe udogodnienia dla podróżnych: klimatyzację, dostęp do sieci WiFi, a także defibrylator AED. Podróżni będą mogli skorzystać z miejsca na przewóz roweru czy dodatkowego bagażu, wyznaczono też specjalne miejsca dla wózków osób z niepełnosprawnościami.

Dolnośląskie Koleje Aglomeracyjne wchodzą na właściwe tory

Pociągi Elf 2 będą wykorzystywane głównie na liniach do Jelcza-Laskowic (obie trasy) oraz w kierunku Oleśnicy. Linia z Wrocławia Głównego do Jelcza-Laskowic przez Dobrzykowice to przykład efektywnej współpracy samorządów aglomeracji wrocławskiej, którzy rozumieją fakt, że bez sprawnej kolei aglomeracyjnej ruch w miastach wielkości Wrocławia jest sparaliżowany.

– Dzięki porozumieniu samorządów lokalnych z urzędem marszałkowskim w zakresie finansowania tej linii oferta połączeń będzie atrakcyjna dla mieszkańców pod względem częstotliwości i czasu przejazdu – mówi Tymoteusz Myrda, członek zarządu UMWD odpowiedzialny za kolej. – Bez partycypowania w kosztach wszystkich samorządowców nie bylibyśmy w stanie stworzyć oferty przewozowej na europejskim poziomie, a mieszkańcy największych aglomeracji naszego województwa musieliby tracić mnóstwo czasu, stojąc w coraz dłuższych korkach na drogach.

Linia DKA przez Wrocław Sołtysowice i Dobrzykowice do Jelcza-Laskowic finansowana jest przez Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego, przy współudziale miasta Wrocław, gminy Czernica oraz miasta i gminy Jelcz-Laskowice. Zyskują na tym wszyscy, bo dojazd pociągiem do centrum Wrocławia z osiedli Wojnów czy Strachocin zajmie około 30 minut i wpłynie na rozładowanie korków w tej części miasta.