Nowy rozkład jazdy pociągów ŁKA

Nowy rozkład jazdy pociągów ŁKA

Od 12 grudnia 2021 r. zacznie obowiązywać nowy roczny rozkład jazdy pociągów Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej, który zakłada obsługę nowych relacji. Pociągi ŁKA pojadą min. do Poznania, Włocławka czy Radomia. Przewoźnik wprowadza także podwyżkę cen biletów – średnio ok 10%.

Najważniejsze zmiany na liniach w pierwszym cyklu zamknięciowym obowiązującym do 12 marca 2022 r.

Linia kutnowska i obwodowa

Wraz z wejściem w życie nowego rocznego rozkładu jazdy, Łódzka Kolej Aglomeracyjna wprowadzi nowe codziennie połączenia z Łodzi do Włocławka. Pociągi kursować będą w dwóch parach – poranny i popołudniowy – z Łodzi Widzewa, przez Zgierz i Kutno z czasem przejazdu 2:20 godz. Ze względu na prace modernizacyjne na odcinku pomiędzy Zgierzem a Ozorkowem, połączenie to, do dnia 31 grudnia, skierowanie będzie przez Zgierz, Łowicz Główny i Kutno. Dodatkowo od 23 grudnia br. uruchomiona zostanie trzecia para pociągów kursujących w skróconej relacji – Łęczyca – Włocławek – Łęczyca.

Do 22 grudnia br. na odcinku  Zgierz – Kutno – Zgierz nadal jeździć będą autobusy zastępcze. 23 grudnia 2021 r. zostanie otwarta dla pociągów ŁKA zmodernizowana linia kolejowa na odcinku Zgierz – Łęczyca.

Pomimo otwarcia linii, nadal będzie trwała modernizacja stacji Kutno, co spowoduje, że część połączeń kolejowych na odcinku Łęczyca – Kutno – Łęczyca nadal będzie obsługiwana autobusami.

Prędkość pociągów pomiędzy Zgierzem a Łęczycą zostanie podniesiona z 70 do 120 km/h. Przepustowość na tym odcinku poprawi się nie tylko dzięki podniesieniu prędkości, ale również przebudowie przystanku Zgierz Północ, na którym od 23 grudnia br. będą rozpoczynały i kończyły bieg pociągi ŁKA. Możliwe tam również będzie mijanie się pociągów jadących z przeciwnych kierunków. Na odcinku objętym modernizacją podniesiono parametry techniczne linii kolejowej, wymieniono tory, sieć trakcyjną i urządzenia sterowania ruchem kolejowym. Przebudowano również przejazdy kolejowo – drogowe. Podróżni będą mogli korzystać ze zmodernizowanych peronów wyposażonych w nowe oświetlenie i ułatwienia dla osób niepełnosprawnych.

Linia sieradzka

Nowością w ofercie ŁKA jest uruchomienie piątkowego i niedzielnego pociągu relacji Łódź Fabryczna – Poznań Główny – Łódź Fabryczna. Czas przejazdu naszego przyspieszonego pociągu (ok. 3 godziny) będzie konkurencyjny wobec innych połączeń bezpośrednich. Ponadto dzięki nawiązaniu współpracy z poznańskim ZTM, bilety kolejowe ŁKA będą honorowane przez 45 minut w komunikacji publicznej w Poznaniu.

Zmienia się oferta przewozowa na trasie z Łodzi do Ostrowa Wielkopolskiego: wraz z wejściem w życie nowego RRJ obsługę tego połączenia przejmuje Polregio.

W związku z bardzo dużym zainteresowaniem utrzymana zostaje para pociągów przyspieszonych – poranny z Sieradza i popołudniowy z Łodzi. Ponadto zostanie uruchomione nowe, wieczorne przyspieszone połączenie relacji Sieradz – Łódź Widzew przez Łódź Kaliską oraz jeden popołudniowy pociąg do Sieradza. W godzinach szczytu popołudniowego uruchomione zostały dodatkowe dwie pary pociągów do/z Pabianic.

Linia łowicka

Łódzka kolej w nadchodzącym rozkładzie jazdy zaplanowała kursowanie 15 par pociągów z Łodzi Widzewa do Łowicza. Dodatkowo, uruchomiony zostanie na tej linii pociąg bezpośredni z Sieradza do Łowicza.

Ze względu na planowane przywrócenie ruchu na odcinku Łowicz Przedmieście- Łowicz Główny, sukcesywnie od 12 grudnia br. i 1 stycznia 2022 r. część pociągów ŁKA dojedzie i odjedzie ze stacji Łowicz Główny.

Linia Skierniewice – Łowicz – Kutno

Ze względu na postępujące prace modernizacyjne stacji Łowicz Główny, od dnia 23 grudnia br. i 1 stycznia 2022 r.  planowane jest przywrócenie części połączeń w relacji Skierniewice – Łowicz – Kutno, obsługiwanych pociągami na całej trasie. Pozostałe połączenia na tej linii realizowane będą zastępczą komunikacją autobusową.

Linia Łódź Widzew – Łódź Stoki – Zgierz

Na linii Łódź Widzew – Zgierz przez Łódź Stoki uruchomionych zostanie 38 połączeń ŁKA. Na tym odcinku obowiązywać będzie wzajemne honorowanie biletów we wszystkich pociągach ŁKA i PKP IC (12 poc.). Dodatkowo, 5 pociągów zatrzyma się na stacjach Łódź Marysin i Łódź Warszawska w celu zapewnienia dowozu i odwozu pasażerów udających się do/z pobliskich szkół.

Wybrane pociągi pojadą w bezpośredniej relacji do/z Kutna/Łowicza. W większości przypadków na stacji Zgierz zostaną zachowana dogodne przesiadki do/z Łodzi Kaliskiej.

Linia Łódź Fabryczna – Skierniewice

Na linii skierniewickiej – oprócz uruchamianych weekendowo połączeń do Warszawy – zaplanowano 21 par pociągów, w tym jedną parę pociągów przyspieszonych. Połączenia przyspieszone realizowane będą w szczycie porannym ze Skierniewic i popołudniowym z Łodzi. Pociągi zatrzymają się na ograniczonej liczbie stacji i przystanków, dzięki czemu czas ich przejazdu wyniesie 50 minut.

Dodatkowo, ze względu na planowane utrudnienia na LK 17, dwa pociągi zmienią termin kursowania z „dni robocze” na „codziennie”. Połączenia te będą obsługiwane nowymi składami trójczłonowymi o większej pojemności.

Linia Łódź Fabryczna – Tomaszów Mazowiecki – Drzewica – Radom

W nowym rozkładzie jazdy znalazły się również pociągi jadące bezpośrednio do Radomia. Połączenie to obsługiwane będzie jedną parą pociągów – porannym z Łodzi i popołudniowym z Radomia. Utrzymana zostanie oferta ośmiu par pociągów kursujących do/z Drzewicy.

Nowością w ofercie jest uruchomienie porannego pociągu z Tomaszowa Mazowieckiego, dotychczas obsługiwanego komunikacją autobusową, zapewniającego dojazd do Łodzi przed godziną 6:00.

W związku z pracami na stacji Tomaszów Mazowiecki, które wyłączą ją z obsługi kolejowej w okresie od 13 do 17 grudnia br., dla wszystkich pociągów jadących do/z Drzewicy, pomiędzy Brzustowem a Skrzynkami, uruchomione zostaną skomunikowane z nimi autobusy zastępcze, umożliwiające dojazd i odjazd z miejscowości, w których w tych dniach nie zatrzymają się pociągi.

Linia Łódź Fabryczna – Piotrków Trybunalski ­– Radomsko

Na linii kolejowej do/z Piotrkowa Trybunalskiego i Radomska uruchomionych zostanie  9 par pociągów, z czego 6 pojedzie do/z Radomska.

Linia Łódź Fabryczna – Warszawa Wschodnia

ŁKA w nowym RRJ będzie kontynuowała bezpośrednie połączenia weekendowe do/z Warszawy, które cieszą się ogromną popularnością wśród podróżnych. W związku z trwającą całkowitą przebudową stacji Warszawa Zachodnia i znaczącymi utrudnieniami w Warszawskim Węźle Kolejowym, 7 par pociągów ŁKA Sprinter wjeżdżać będzie na stację Warszawa Centralna, a 2 pary na stację Warszawa Wschodnia przez Śródmieście. Czas przejazdu pomiędzy Łodzią Fabryczną a stacjami w Warszawie wyniesie około 1:20 godz.

Ze względu na prowadzoną przebudowę stacji Warszawa Zachodnia w dniach 12 i 18 grudnia 5 par pociągów ŁKA Sprinter będzie kursowało do/z Warszawy Głównej.

Najistotniejsze utrudnienia na sieci połączeń kolejowych

Do najważniejszych utrudnień na sieci połączeń kolejowych w województwie łódzkim zaliczyć można przebudowę stacji Łódź Kaliska, niosącej za sobą poważne utrudnienia i ograniczenia przepustowości stacji oraz przyległych szlaków. W konsekwencji część połączeń musiała zostać wytrasowana z pominięciem tej stacji. ŁKA dołożyła jednak wszelkich starań alby zapewnić dogodne miejsca przesiadek na inne pociągi: między innymi na stacjach Łódź Chojny i Łódź Pabianicka.

W pierwszym cyklu zamknięciowym Zarządca Infrastruktury zaplanował na linii kolejowej nr 17 i 25 w miejscowościach Bedoń i Gałkówek, budowę bezkolizyjnych skrzyżowań drogowo-kolejowych. Inwestycje te powodować będą znaczące utrudnienia w prowadzeniu ruchu pociągów przez ograniczenie przepustowości. W związku z tym konieczne było ograniczenie kursowania części pociągów jadących do/z Tomaszowa Mazowieckiego, Drzewicy, Piotrkowa Trybunalskiego i Radomska  jedynie do stacji Koluszki. ŁKA dołożyła wszelkich starań, aby utrudnienia te były jak najmniej uciążliwe dla podróżnych i w zamian zapewniła dogodne skomunikowania na pociągi w/z kierunku Łodzi.

Dodatkowo na odcinku Łódź – Koluszki – Łódź  zostanie wprowadzone wzajemne honorowanie biletów pomiędzy ŁKA, POLREGIO i PKP IC.

Honorowanie z PKP Intercity

Ze względu na liczne prace modernizacyjne na terenie Łódzkiego Węzła Kolejowego, bilety na przejazdy pociągami Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej będą honorowane w pociągach przewoźnika PKP Intercity na terenie Łodzi oraz na liniach ograniczonych stacjami Pabianice, Ozorków oraz Koluszki.