Nowy przystanek Gregorowce Południowe zwiększa dostęp do kolei

Nowy przystanek Gregorowce Południowe zwiększa dostęp do kolei

Przystanek Gregorowce Południowe na linii kolejowej Białystok – Czeremcha przybliży kolej mieszkańcom powiatu bielskiego. Nowy punkt na kolejowej mapie Podlasia to odpowiedź PKP Polskich Linii Kolejowych na potrzeby lokalnej społeczności. Inwestycja za 2,2 mln zł została zrealizowana w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”.

Od 12 listopada wygodniej do pociągu wsiądą mieszkańcy wsi Gregorowce w gminie Orla w powiecie bielskim. W bezpośrednim sąsiedztwie wsi powstał nowy przystanek kolejowy. Dzięki temu codzienne dojazdy do szkoły i pracy w kierunku Czeremchy, Bielska Podlaskiego i Białegostoku będą wygodniejsze. Komfort podróży zapewnia nowy peron – ma wysokość 76 cm, co ułatwia wsiadanie do pociągów. Zainstalowano oznakowanie i tablice informacyjne, wiatę chroniącą przed opadami, ławki oraz ekologiczne oświetlenie LED. Na potrzeby mieszkańców łączących podróż rowerem i koleją przygotowano stojaki. Dostęp osobom o ograniczonej mobilności zapewnia pochylnia.

Nowy przystanek Gregorowce Południowe to kolejny krok na drodze do likwidacji wykluczenia komunikacyjnego na Podlasiu. Także w mniejszych miejscowościach przybliżamy kolej mieszkańcom. W województwie podlaskim sukcesywnie oddajemy do użytku zmodernizowane i nowe perony na liniach Białystok – Czeremcha oraz Sokółka – Suwałki – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Inwestycja PLK jest odpowiedzią na potrzeby mieszkańców. Dotychczas korzystali oni z peronu na stacji Gregorowce, znajdującego się na terenie miejscowości Gredele-Kolonia. Nowy przystanek zbudowano bliżej wsi Gregorowce. Obecnie do dyspozycji podróżnych jest zarówno nowy przystanek, jak i stacja w dotychczasowej lokalizacji.

Dzięki Programowi Przystankowemu w miejscach takich jak Gregorowce, PLK SA tworzą nowe, lepsze warunki podróży. Mieszkańcy zyskają wygodne połączenia do Czeremchy i Białegostoku. Inwestycje kolejowe na Podlasiu postępują, a ich zakres jest rekordowy w historii regionu – mówi Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Dzięki inwestycji w Gregorowcach zwiększy się także bezpieczeństwo ruchu drogowego. Sąsiadujący z nowym peronem przejazd kolejowo-drogowy został wyposażony w nowe urządzenia – o nadjeżdżającym pociągu poinformuje sygnalizacja świetlna i dźwiękowa.

Budżet inwestycji w Gregorowcach to 2,2 mln zł netto. Budowa nowego przystanku prowadzona była od stycznia tego roku.