Nowy etap modernizacji stacji Olsztyn Gutkowo [GALERIA]

Nowy etap modernizacji stacji Olsztyn Gutkowo [GALERIA]

Zabudowa nowych torów i rozjazdów na stacji Olsztyn Gutkowo zapewni sprawne i bezpieczne podróże koleją w kierunku Gdańska i Dobrego Miasta. Kolejny etap prac oznacza konieczność zmian w komunikacji na odcinku Olsztyn Gutkowo – Jonkowo, począwszy od niedzieli, 19 lutego, na okres 20 dni.

Pociągi dalekobieżne na trasie Olsztyn – Trójmiasto pojadą zmienioną trasą przez Iławę, a dla pociągów Polregio obowiązywać będzie zastępcza komunikacja autobusowa.

Autobusy komunikacji zastępczej będą odjeżdżały z przystanków komunikacji miejskiej odpowiednio za poniższe stacje i przystanki kolejowe:

  • Olsztyn Główny – przystanek MPK Dworzec Główny
  • Olsztyn Śródmieście – przystanek MPK ul. Samulowskiego
  • Olsztyn Zachodni – przystanek MPK ul. Bohaterów Monte Cassino
  • Olsztyn Jezioro Ukiel – przystanek MPK Zespół Szkół Ekonomicznych ul. Bałtycka
  • Olsztyn Likusy – przystanek MPK Grabowa
  • Olsztyn Redykajny – przystanek MPK Likusy
  • Olsztyn Gutkowo – przystanek MPK Sokola
  • Jonkowo – przystanek PKP

Rozkład jazdy kolejowej komunikacji zastępczej:

Efekty dotychczasowych prac

Na szlaku Olsztyn Gutkowo – Dobre Miasto jest już nowy tor. Na stacji Dobre Miasto kończą się prace związane z przebudową układu torowego oraz konstrukcją nowego peronu wyspowego, na którym aktualnie układana jest nawierzchnia. Zakończono zasadnicze roboty na 4 wiaduktach kolejowych, na których kontynuowane są prace wykończeniowe. Podróżni wygodniej wsiądą do pociągów z przebudowanych peronów w Bukwałdzie, Cerkiewniku i Swobodnej. Na przystankach Bukwałd i Cerkiewnik gotowe są konstrukcje peronów, na których układana jest nowa nawierzchnia. Będzie nowe oświetlenie, wiaty i ławki oraz czytelne oznakowanie i gabloty informacyjne. Ścieżki naprowadzające oraz wygodne dojścia ułatwią dostęp do kolei osobom o ograniczonych możliwościach poruszania się. W następnej kolejności rozpoczną się prace przy przebudowie peronu na przystanku Swobodna.

Po zakończeniu prac pociągi pasażerskie pomiędzy Olsztynem a Dobrym Miastem będą mogły poruszać się z prędkością do 100 km/h. Podróż koleją między miastami zajmie około 30 minut. Szybciej, do 70 km/h, pojadą pociągi towarowe. Przebudowa stacji Olsztyn Gutkowo oraz toru na linii kolejowej nr 221 umożliwi jazdę dłuższych i cięższych pociągów towarowych, które będą mogły przewieźć więcej ładunków.

Prace o wartości ponad 231 mln zł netto na odcinku Olsztyn Gutkowo – Dobre Miasto są dofinansowane ze środków unijnych w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego. Zakończenie prac planuje się w 2023 r.

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Warmińsko-Mazurskiego.