Niemcy: ruch pociągów wraca do normy

Niemcy: ruch pociągów wraca do normy

Miliony pasażerów kolei mogą odetchnąć z ulgą. Strajk pierwotnie zaplanowany na sześć dni, zakończył się wcześniej. W poufnych rozmowach Deutsche Bahn (DB) i Niemiecki Związek Maszynistów Lokomotyw (GDL) znalazły sposób na powrót do rozmów.

Negocjacje w końcu znów się rozpoczęły. Nasi klienci mają zapewnione bezpieczeństwo planowania, a nasi pracownicy mają perspektywę podwyżek płac w najbliższej przyszłości – powiedział Martin Seiler, członek zarządu DB ds. zasobów ludzkich. -Wszystkie tematy zostały omówione w konstruktywnej atmosferze i ujęte w mapę drogową dla ostatecznych negocjacji – dodał Seiler.

Obie strony zgodziły się na negocjacje przy drzwiach zamkniętych w ciągu najbliższych pięciu tygodni. Uzgodniono zobowiązanie pokojowe co najmniej do 3 marca, co oznacza, że do tego czasu nie będzie strajków. Deklarowanym celem obu stron jest osiągnięcie układu zbiorowego pracy w określonym czasie.

Strajk w transporcie pasażerskim zakończył się w poniedziałek o godz. 2 w nocy. Pociągi dalekobieżne DB od rana znów kursują zgodnie z regularnym rozkładem jazdy, z pojedynczymi ograniczeniami. W ruchu regionalnym i S-Bahn nadal będą obowiązywać ograniczenia regionalne.

Wcześniej, bo w niedziele o godz. 18:00 zakończył się strajk GDL w transporcie towarowym. Pomogło to przez noc rozładować korki pociągów towarowych na stacjach rozrządowych w godzinach nocnych. Potrzeba jednak kilku dni, aby ruch towarowy mógł wznowić regularny ruch.