Nie będzie bezpośredniego połączenia z Włocławka do Wrocławia

Nie będzie bezpośredniego połączenia z Włocławka do Wrocławia

Poseł Zbigniew Girzyński skierował do ministra infrastruktury interpelacje w sprawie połączeń kolejowych na odcinku Włocławek-Wrocław Główny – Włocławek w rozkładzie 2022/2023.

Poseł Girzyński  przyznał, że w ostatnich latach zauważamy wzrost liczby połączeń kolejowych na obszarze niemal całego kraju. Dzięki rządowym programom modernizowane są torowiska, reaktywowanych i tworzonych jest wiele połączeń, które ułatwiają mieszkańcom codzienną komunikację.

– Niestety, likwidowane są też połączenia, które jeszcze kilka lat temu funkcjonowały dość dobrze. W tym przypadku chodzi o połączenie relacji Włocławek-Wrocław Główny – Włocławek  zaznaczył prof. UMK w Toruniu.

Jak przyznał, miasto Włocławek, jak i duży węzeł kolejowy – Kutno, nie posiadają dziś bezpośredniego połączenia z Wrocławiem, w którym wiele osób studiuje czy pracuje.

– Mając na względzie atrakcyjność Wrocławia, jak i duże zainteresowanie mieszkańców Włocławka przewozami na trasie Włocławek-Wrocław  -Włocławek, uzasadnionym krokiem zdaje się być utworzenie tego typu połączenia – dodał.

Poseł zapytał więc czy istnieje możliwość, aby w nowym rozkładzie jazdy pociągów PKP Intercity 2022/2023 utworzyć bezpośrednie połączenie kolejowe na trasie Włocławek – Wrocław Gł. – Włocławek.

– Na wstępie informuję, że Ministerstwo Infrastruktury kładzie duży nacisk na zapewnienie możliwie dużej liczby bezpośrednich połączeń, uwzględniając preferencje podróżnych oraz konieczność racjonalnego gospodarowania środkami publicznymi – odpisał Andrzej Bittel, wiceminister infrastruktury.

Przedstawiciel resortu, podkreślił jednocześnie, że wszelkie zgłaszane sugestie w zakresie poprawy oferty przewozowej są analizowane, a w uzasadnionych przypadkach rozważane jest ich wdrożenie.

– Podróż pomiędzy Włocławkiem a Wrocławiem w aktualnym rozkładzie jazdy pociągów możliwa jest z jedną przesiadką realizowaną w zależności od połączenia w Łodzi, Skierniewicach, Bydgoszczy lub Toruniu. Planowane jest kontynuowanie tego rozwiązania także w przyszłym rozkładzie jazdy – wyjaśnił sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Bittel podkreślił, że uruchomienie bezpośredniego połączenia w relacji Włocławek – Wrocław Główny od Rocznego Rozkładu Jazdy 2022/2023 nie jest obecnie planowane.

Jak dojechać?

Dziś aby dojechać pociągiem z Włocławka do Wrocławia musimy odbyć podróż z jedną lub dwiema przesiadkami.  Najszybciej w 4 godz. i 35 minut, dojedziemy z dwoma przesiadkami.  Podróż zaczynamy o 12:28 we Włocławku, gdzie korzystamy z połączenia ŁKA do Kutna. W Kutnie po około 30 minutach oczekiwania przesiadamy się do pociągu PKP Intercity IC 17007 „SPREE”, którym dojeżdżamy do Poznania. Na dworcu Poznań Gł. przesiadamy się do IC „HEWELIUSZ”. Do stacji Wrocław Gł. dojedziemy o 17:03. 

Najszybciej podróż z Wrocławia do Włocławka odbędziemy rano. Odjeżdżamy IC 65103  „MAMRY” o 8:00 i dojeżdżamy do Torunia, gdzie po 15 minutach oczekiwania przesiadamy sie w pociąg ŁKA w kierunku Włocławka. Cała podróż trwa 4 godz. i 30 min.

W obu przypadkach istnieją wiele możliwości podróży między miastami. Najdłuższa podróż może trwać nawet ponad 9 godzin.