Na wakacje do Zakopanego wróciły pociągi

Na wakacje do Zakopanego wróciły pociągi

Sobota, 25 czerwca był pierwszym dniem, kiedy to pociągi wróciły na modernizowaną trasę Sucha Beskidzka – Chabówka – Zakopane. Dojazdy pod Tatry i obsługę pasażerów zapewni jednak tymczasowa stacja na zakopiańskiej Spyrkówce.

Obsługa pasażerów

Szeroki zakres inwestycji na stacji Zakopane wymagał wprowadzenia tymczasowych rozwiązań, umożliwiających przewoźnikom realizację bezpośrednich połączeń do w trakcie prac. Na Spyrkówce – w rejonie ul. Chyców Potok, powstała stacja tymczasowa, na której znajdą się kasy biletowe, poczekalnia, toalety, schody i dogodne dojścia oraz oznakowanie i tablice informacyjne.

PKP PLK w porozumieniu z Urzędem Miasta Zakopane zapewniły komunikację autobusową z centrum miasta. Utworzono parking oraz postój dla taxi, taxibusów i busów. Takie rozwiązanie pozwala na przebudowę stacji kolejowej Zakopane oraz budowę przez Miasto Centrum Komunikacyjnego, składającego się z dworca komunikacji dalekobieżnej i lokalnej oraz parkingu wielopoziomowego.

Jakimi pociągami dojedziemy ?

Warszawę z zimową stolicą Polski połączą pociągi EIC „Tatry” oraz IC „Karłowicz”, jak również kursujące w relacji Gdynia – Zakopane – Gdynia TLK „Karpaty” i TLK „Małopolska”. Pierwszy z pociągów pojedzie trasą przez Częstochowę, a drugi przez Włoszczowę Północ. Mieszkańcy Trójmiasta mogą wybrać jeszcze podróż składem IC „Witkacy”, który pojedzie przez Bydgoszcz, Toruń i Łódź. Między Bydgoszczą a zimową stolicą Polski pasażerów będzie wozić także pociąg IC „Halny”. Bezpośrednie połączenie z Zakopanem zyskają również mieszkańcy Pomorza. IC „Podhalanin” połączy Szczecin ze stolicą Tatr, zabierając po drodze pasażerów między innymi z Poznania i Ostrowa Wielkopolskiego.

Koleje Śląskie uruchomią z Katowic „Sprinter Ornak” a Koleje Małopolskie pociąg „Luxtorpeda” z Krakowa. Polregio będzie uruchamiało połączenia z Suchej Beskidzkiej,  „Kasprowy”, „Rysy” oraz „Gubałówka” z Krakowa a także w ramach Podhalańskiej Kolei Regionalnej pociągi z Chabówki i Nowego Targu.

Infografika dla podróżnych

 

 

Modernizacja stacji

Latem, na stacji Zakopane kontynuowane będą prace budowlane, rozpoczęte w marcu bieżącego roku. Zakopiańska stacja kolejowa korzystnie zmieni się dla podróżnych. Zamiast dotychczasowych trzech, będą cztery wysokie perony, ułatwiające wsiadanie do pociągów. Nowe obiekty będą dłuższe, dzięki temu przewoźnicy zyskają możliwość swobodnego planowania postojów na stacji Zakopane, w tym zatrzymywanie się dłuższych pociągów dalekobieżnych. Komfort zwiększą nowe wiaty, ławki, tablice informacyjne i oznakowania oraz ścieżki dotykowe dla osób o ograniczonych możliwościach poruszania się.

Bezpiecznie przez przejazdy kolejowo-drogowe

Kolejarze konsekwentnie przypominają o przestrzeganiu przepisów ruchu drogowego i zasadach pokonywania torów. Kierowcy powinni pamiętać, że:

  • Znak STOP oznacza konieczność zatrzymania się przed przejazdem.
  • Czerwone światło bezwzględnie zakazuje wjazdu na przejazd – pulsująca sygnalizacja oznacza, że za chwilę na przejeździe będzie pociąg.
  • Na przejazd można wjechać tylko wtedy, gdy zapewniony jest zjazd z przejazdu.
  • Zbliżając się do przejazdu należy zachować szczególną ostrożność i upewnić się, że nie nadjeżdża pociąg.

Niestety, najwidoczniej  o tych podstawowych zasadach zapomniał 72-letni kierowca z Rabki.

Jak poinformował portal Tygodnika Podhalańskiego 24tp.pl, w Rokicinach kierujący samochodem osobowym wjechał pod jadący pociąg relacji Chabówka – Zakopane. Na szczęście nikomu nic się nie stało a kierowcę ukarano mandatem.