Na trasie bajpasu kartuskiego powstanie przystanek Otomino

Na trasie bajpasu kartuskiego powstanie przystanek Otomino

PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę na budowę nowego przystanku na trasie tzw. bajpasu kartuskiego, czyli trasy objazdowej z Gdańska do Kartuz przez Gdańsk Kokoszki i Starą Piłę. Inwestycja powstanie w ramach „Rządowego programu budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025”. Wartość prac to ponad 1,2 mln zł. Termin realizacji zadania to IV kwartał 2022 r.

Na trasie tzw. bajpasu kartuskiego PKP PLK SA zbudują nowy przystanek Otomino. Dodatkowe miejsce zatrzymań pociągów znajdzie się na linii Pruszcz Gdański – Łeba (nr 229), pomiędzy stacjami Stara Piła i Żukowo Zachodnie. Lokalizacja w sąsiedztwie przejazdu kolejowo-drogowego zapewni łatwy dostęp do pociągów w kierunku Trójmiasta, Żukowa i Kartuz.  Jednokrawędziowy peron będzie oświetlony i wyposażony w wiatę i ławki. Zamontowane zostanie oznakowanie i tablice informacyjne. Z myślą o osobach o ograniczonej możliwości poruszania się przewidziano pochylnię. Obok przystanku przygotowane zostaną stojaki na rowery. 

– Budowa nowego przystanku w Otominie zwiększa dostępność do kolei w województwie pomorskim. Nowy przystanek zapewni lepszą komunikację wszystkim mieszkańcom w codziennych i okazjonalnych podróżach. Taki jest cel Programu przystankowego, na realizację którego polski rząd przeznaczy do końca 2025 roku miliard złotych – powiedział wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel. 

Wygodne podróże z Kaszub do stolicy regionu

Bajpas kartuski będzie gotowy przed rozpoczęciem modernizacji linii kolejowej z Maksymilianowa przez Kościerzynę do Gdyni (nr 201). Inwestycja umożliwi utrzymanie dotychczasowej częstotliwości kursowania pociągów z Gdańska do Kartuz. W ramach zadania przebudowane zostaną m.in. perony w Gdańsku Kokoszkach, Leźnie, Starej Pile i Żukowie Zachodnim. Bajpas kartuski stworzy możliwość kolejowych podróży z Pojezierza Kaszubskiego do stolicy województwa. 

– Przystanek w Otominie poprawi dostęp do kolei na trasie realizowanego przez PKP Polskie Linie Kolejowe SA tzw. bajpasu kartuskiego. Utrzymujemy atrakcyjne połączenia kolejowe podczas modernizacji linii i dodatkowo zwiększamy dostępność mieszkańców do kolei – powiedział Ireneusz Merchel, prezes Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych SA.

Rządowy program dla lepszej komunikacji kolejowej

W województwie pomorskim na liście podstawowej Programu przystankowego jest 7 lokalizacji: budowa nowego przystanku – Otomino; modernizacja peronów – Dziemiany Kaszubskie, Brusy, Męcikał, Żabno k. Chojnic, Lubnia, Kalisz Kaszubski. Na liście rezerwowej znajdują się 3 lokalizacje: modernizacja peronów – Powałki, Raduń, Lipuska Huta. 

W „Rządowym Programie budowy lub modernizacji przystanków kolejowych na lata 2021-2025” uwzględniono 355 lokalizacji w całej Polsce. Na liście podstawowej są 173 lokalizacje, a na liście rezerwowej 182.