MI rozważało uruchomienie zastępczej komunikacji autobusowej do Kutna

MI rozważało uruchomienie zastępczej komunikacji autobusowej do Kutna

Wraz z wejściem nowego rozkładu jazdy pociągów, mieszkańcu Kutna stracili możliwość powrotu ze stolicy pociągami odjeżdżającymi po godzinie 20:20. W sprawie połączenia interweniuje posłanka Paulina Matysiak, która otrzymała kolejną odpowiedź z Ministerstwa Infrastruktury.

Na początku grudnia 2021 r. posłanka Matysiak w skierowanym zapytaniu napisała, że do jej biura poselskiego nieustannie zgłaszają się zaniepokojeni pasażerowie pociągów w relacji Kutno-Warszawa, którym nowy rozkład jazdy znacząco utrudnia codzienne życie.

– Mieszkańcy wskazują na brak pociągów powrotnych z Warszawy do Kutna w późniejszych godzinach wieczornych, co uniemożliwia podróż do domu dużej grupie osób, która pracuje do godziny 22.00 – informowała.

Przed wejściem w życie nowego rozkładu jazdy 2021/22 ostatnim pociągiem odjeżdżający do Kutna był TLK „Uznam” relacji Warszawa Wsch. – Świnoujście, który z Dworca Centralnego odjeżdżał po godzinie 22. Obecnie TLK 18170 „Uznam” odjeżdża ze stacji Warszawa Centralna o 19:56  a kolejny skład do Kutna już o 20:12.

– Sprawia to pasażerom niebagatelny kłopot, przez który będą zmuszeni zmienić pracę lub szukać alternatywnego dojazdu, a i to nie zawsze jest możliwe – podkreślała Paulina Matysiak.

Niestety, od 13 marca TLK Uznam nie tylko będzie odjeżdżał o innej godzinie ale również zostanie wytrasowany przez Łódź Widzew i Pabianice z pominięciem Kutna.

– Do mojego biura poselskiego zgłaszają się zrozpaczeni mieszkańcy Kutna, których PKP PLK z dnia na dzień pozbawia jakiejkolwiek możliwości powrotu do domu. Kolejna zmiana rozkładu planowana jest dopiero w czerwcu 2022 r. Trudno sobie wyobrazić, w jaki sposób kutnianie i kutnianki mają dostosować swój plan pracy do opóźnień w pracach modernizacyjnych na linii kolejowej nr 3 – zaznacza posłanka.

Wraz z wejściem wiosennej korekty rozkładu jazdy, ostatnim pociągiem PKP Intercity do Kutna będzie IC 3532/3 „Kochanowski”, odjeżdżający z Warszawy Centralnej o godzinie 20:22.

Jak poinformował Andrzej Bittel wiceminister infrastruktury, zmiana trasy przejazdu pociągu TLK „Uznam” (relacji Warszawa Wschodnia – Świnoujście) nastąpi od dnia 13 marca 2022 r. z uwagi na nocną 6-godzinną przerwę w ruchu pociągów na stacji Kutno i szlakach przyległych. Pociąg trasowany będzie z Warszawy przez Żyrardów, Skierniewice, Łódź, Pabianice, Koło, Poznań, Rzepin. W tym okresie

– Jeżeli pociąg 18170 „Uznam” byłby wyznaczony do trasowania przez Kutno, musiałby wyjeżdżać z Warszawy o wcześniejszej godzinie i dublować się z pociągiem IC 3532/3 „Kochanowski”, natomiast w Szczecinie i Świnoujściu byłby w godzinach zbyt wczesnych, nieatrakcyjnych dla pasażerów – argumentuje Andrzej Bittel.

Dodatkowo przedstawiciel Ministerstwa Infrastruktury przekazał, że resort rozważał różne możliwości zmian w ofercie przewozowej, tak aby spełniała oczekiwania podróżnych i uwzględniała odjazd z Warszawy do Kutna po godz. 22:00.

– Jednym z nich było wprowadzenie zastępczej komunikacji autobusowej dla pomijanych stacji, jednak rozwiązanie to spowodowałoby konieczność odjazdu pociągu TLK „Uznam” z Warszawy dużo później niż zaplanowano w Rocznym Rozkładzie Jazdy 2021/2022, aby mógł skomunikować się z autobusem, który ma dłuższy czas przejazdu, przez co nie zachowałby godziny odjazdu ze stacji Poznań zaplanowanej w RRJ – dodaje sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Wiceminister „pocieszył”, że na sieci kolejowej w Polsce występuje bardzo wiele miejsc, gdzie ze względu na zamknięcia spowodowane modernizacjami prowadzonymi przez PKP PLK, występują długotrwałe zmiany w trasowaniu pociągów.

– Przykładami takich miejsc są np.: zamknięcie linii nr 358 na odcinku Zbąszynek – Zielona Góra, czy też utrudnienia związane z modernizacją Krakowskiego Węzła Kolejowego – dodał.

Andrzej Bittel wyjaśnił również, że w odpowiedzi resortu na poprzednie zapytanie pani Poseł nie było informacji niezgodnych z prawdą.

– W odpowiedzi nie zostało przekazane, że od marca 2022 r. powróci możliwość odjazdu z Warszawy do Kutna po godzinie 22:00 pociągiem TLK „Uznam”. Informacja o zmianie godzin kursowania ww. pociągu w ramach zastępczego rozkładu jazdy obowiązującego od dnia 12 grudnia 2021 do dnia 12 marca 2022 roku jest jak najbardziej prawdziwa, a możliwość trasowania pociągu TLK „Uznam” zgodnie z Rocznym Rozkładem Jazdy możliwa będzie po zakończeniu robót i przywróceniu przepustowości – zakończył wiceminister infrastruktury.

Co istotne, pociąg TLK Uznam relacji Świnoujście – Warszawa Wsch. będzie kursował przez Kutno. Zdaniem Ministerstwa ma to zapewnić mieszkańcom Kutna poranny dojazd do stolicy.