M. Małecki: PKP Energetyka nigdy nie powinna zostać sprzedana

M. Małecki: PKP Energetyka nigdy nie powinna zostać sprzedana

PKP Energetyka to jest infrastruktura krytyczna polskiej kolei, to jest krwioobieg polskie gospodarki, firma nigdy nie powinna zostać sprzedana – powiedział Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych, odpowiadając w Sejmie na pytania posłów.

Podczas debaty w Sejmie posłanka Małgorzata Wasserman zapytała czy Ministerstwo Aktywów Państwowych analizowało korzyści jakie mogłyby powstać w związku nabyciem spółki PKPE Holding przez PGE.

Wypchnięcie spółki PKP Energetyka z domeny polskiego państwa, z domeny skarbu państwa  w  2015 r. to jest rzecz niebywała i cieszę się, że dziś PKP Energetyka wraca do strategicznych zasobów będących pod kontrolą polskiego państwa  – odpowiedział wiceminister.  

W ocenie przedstawiciela Ministerstwa Aktywów Państwowych, PKP Energetyka stanie się jednym z kluczowych obszarów bezpieczeństwa na kolei, ale też strategicznych sukcesów Grupy PGE.

Minister Aktywów Państwowych wspierał tranzycję (odkupienia spółki – przyp. red.) i zachęca spółki skarbu państwa do transakcji zgodnych z polską racją stanu, ale jednocześnie też spinających się biznesowo. PGE przejmując w PKP Energetykę staje się gwarantem stabilności utrzymania i dalszego rozwoju sieci energetycznej na kolei, w wyjątkowych warunkach geopolitycznych – zaznaczył Małecki.

Przypomnijmy, że 28 grudnia 2022 r. spółka PGE podpisała wstępną umowę zakupu spółki PKPE Holding, która jest właścicielem PKP Energetyka.

Spodziewamy się, że transakcja zamknie się 3 kwietnia 2023 r. i wtedy PKP Energetyka będzie już na stałe w domenie polskiego państwa. PGE stanie się wtedy właścicielem firmy posiadającej wyłączność na dostawę energii dla sektora kolejowego oraz utrzymania sieci trakcyjnej – podkreślił przedstawiciel resortu.

Inny z polityków PiS, poseł Wojciech Zubowski zapytał czy istnieje ryzyku, że w niedalekiej przyszłości spółka PKP Energetyka ponownie zostanie sprzedana.

Ani Minister Aktywów Państwowych jako ten dominujący właściciel PGE, ani spółka PGE nie zamierzają spółki PKP Energetyka – odpowiedział Małecki

Wiceminister zwrócił uwagę, że spółka jest w sposób szczególny chroniona na podstawie ustawy o kontroli niektórych inwestycji ponieważ znajduje się na liście spółek , która bez zgody MAP nie może zostać sprzedana.

Stoimy na stanowisku, że firmy kluczowe dla bezpieczeństwa Polski, dla bezpieczeństwa naszej gospodarki powinny być w domenie polskiego państwa. Dopóki rządzi Prawo i Sprawiedliwość nie ma zgody na wyprzedawania strategicznych aktywów polskiego państwa, a repolonizacja PKP Energetyka jest krokiem w dobrym kierunku za co dziękuję Wojciechowi Dąbrowskiemu, prezesowi Polskiej Grupy Energetycznej – podkreślił Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Przypomnijmy, że cena za 100 proc. udziałów spółki PKPE Holding wyniesie 1 913,5 mln zł, przy wartości przedsiębiorstwa Enterprise Value na poziomie  5 944,5 mln zł, z czego aż 3,8 mld stanowią inwestycje zrealizowane od 2016 roku.