LTG Cargo i Koleje Ukraińskie przetestowały nową trasę towarową Kowno – Kijów

LTG Cargo i Koleje Ukraińskie przetestowały nową trasę towarową Kowno – Kijów

LTG Cargo i Koleje Ukraińskie zacieśniają wzajemną współpracę. Litewscy i ukraińscy przewoźnicy poszukujący rozwoju nowych usług i intermodalnych przewozów ładunków przetestowali nową trasę przewozów towarowych Kowno – Kijów. Naczepy zostały dostarczone do terminalu intermodalnego w Kownie z portu morskiego w Kłajpedzie. Pierwszy pociąg załadowany naczepami dotarł już do Kijowa.  

Jazda próbna nową trasą została zrealizowana zaledwie dwa miesiące po oficjalnym spotkaniu LTG Cargo i Kolei Ukraińskich we wrześniu w celu wypracowania wzajemnie korzystnych rozwiązań w zakresie rozwoju transportu międzynarodowego.  

Współpraca z Ukrainą, zapewnienie atrakcyjnych rozwiązań w zakresie transportu ładunków dla klientów między Litwą a Ukrainą, jest zawsze w centrum naszej uwagi. Wspólnie z naszymi partnerami nieustannie poszukujemy sposobów na ułatwienie i przyczynienie się do bardziej efektywnego przepływu ładunków między krajami. Ze względu na bardzo duże natężenie ruchu samochodowego na granicy polsko-ukraińskiej, pokonanie tego dystansu drogą lądową może zająć nawet dwa tygodnie lub dłużej. Mamy nadzieję, że w przyszłości uda nam się skrócić czas przewozu towarów koleją o kilka kolejnych dni. W ten sposób będziemy mogli dostarczać naczepy z ładunkiem do naszych klientów nawet 3 razy szybciej niż na tej trasie pokonuje transport drogowy” – mówi Eglė Šimė, szefowa LTG Cargo.  

Na życzenie klientów ładunki przewożone tą trasą będą mogły być przewożone koleją z/do portu morskiego w Kłajpedzie. Planuje się, że na życzenie klientów na tej trasie będzie można sprawnie i bezpiecznie przewozić różnego rodzaju ładunki z Litwy na Ukrainę: nawozy, pellet PET, sól. Zboża, materiały budowlane, żywność i napoje będą mogły być importowane na Litwę z Ukrainy.  

Ładunki na trasie Kowno – Kijów będą przewożone przez LTG Cargo, Polska – LTG Cargo Polska. Na przejściu granicznym Medyca (Polska) – Mościska (Ukraina) naczepy z ładunkiem zostaną przeładowane z wagonów europejskich na szerokotorowe wagony ukraińskie i przewiezione Kolejami Ukraińskimi do terminalu Liski w Kijowie. Stąd ładunki po całym kraju będą mogły być rozwożone transportem drogowym – dodał mówi Wiaczesław Jeromin, członek zarządu Kolei Ukraińskich.  

Obecnie, na zlecenie swoich klientów, LTG Cargo i jej partnerzy przewożą ładunki na trzech międzynarodowych trasach łączących Litwę i Ukrainę przez przejścia graniczne Mościska-Medyka i Jagodin-Darohushok oraz Izow-Hrubesšov. Między krajami transportowana jest głównie ropa naftowa i produkty rolne.  

Na życzenie klientów pojedyncze ładunki mogą być również przewożone na Ukrainę regularną trasą intermodalną Kowno – Sławków, a stąd szerokotorową na Ukrainę, ponieważ terminal Sławków, położony pod Katowicami, jest ważnym polskim węzłem szerokotorowym, który łączy linie kolejowe między Litwą a Polską oraz Ukrainą i Polską.