ŁKA oficjalnie dokupiła kolejne pojazdy hybrydowe

ŁKA oficjalnie dokupiła kolejne pojazdy hybrydowe

Newag otrzymał od Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej oświadczenie o skorzystaniu z prawa opcji dotyczącej zakupu dwóch dodatkowych dwunapędowych zespołów trakcyjnych  wraz ze świadczeniem usług utrzymania.

Łączna wartość opcji wynosi 55,7 mln zł netto. 

– Na skutek skorzystania z prawa opcji wartość Umowy ulega zwiększeniu do kwoty 139,25 mln zł netto – poinformował Newag.

Dostawy dwóch dodatkowych pojazdów zostaną zrealizowane w terminie 18 miesięcy od dnia złożenia oświadczenia o skorzystaniu z prawa opcji.

Kilka dni temu Grzegorz Schreiber, marszałek województwa łódzkiego i Janusz Malinowski, prezes ŁKA podpisali umowę na dofinansowanie zakupu dodatkowych składów.

Przypomnijmy, że w lipcu 2021 r. przedstawiciele ŁKA oraz Newagu podpisali umowę na zakup trzech nowych pojazdów hybrydowych.

Nowe zespoły trakcyjne w barwach Łódzkiej Kolei Aglomeracyjnej zostaną wyposażone w monitoring, nowoczesny system informacji pasażerskiej, automaty biletowe, hotspot Wi-Fi, ładowarki USB oraz ratujące życie defibrylatory AED. Każdy z pojazdów będzie klimatyzowany i w pełni dostosowany do potrzeb osób z ograniczoną możliwością poruszania się. Pojazdy Impuls 2 typu 36WEh pomieszczą 300 osób, z czego ponad 140 osób na miejscach siedzących. Pojazd będzie poruszał się z prędkością 160 km/h pod trakcją elektryczną, natomiast przy użyciu napędu spalinowego jest to 120 km/h.

Dzięki pojazdom ŁKA będzie mogła uruchomić połączenia pasażerskie na liniach kolejowych, które nie są zelektryfikowane: nr 25 – relacji Łódź/Zgierz – Tomaszów Maz. – Opoczno oraz nr 53 – relacji Łódź/Zgierz – Tomaszów Maz. – Spała.