KSK we Wrocławiu chce przeprowadzić remont zewnętrzny SP42-001

KSK we Wrocławiu chce przeprowadzić remont zewnętrzny SP42-001

Klub Sympatyków Kolei we Wrocławiu chce przeprowadzić w tym roku remont zewnętrzny lokomotywy SP42-001, która jest jednym z najcenniejszych eksponatów Klubu. Koszty prac mają zostać sfinansowane z ogłoszonej właśnie zrzutki.

SP42-001 to pierwszy egzemplarz serii, która przez wiele lat była codziennym widokiem wielu lokalnych linii, z charakterystycznym pomrukiem silnika, wibracjami przenoszonymi na wagony, i wydobywającymi się spod wagonów kłębami pary.

– Przez całą służbę lokomotywa była związana z Dolnym Śląskiem, zapamiętana m.in. z poprowadzenia ostatniego pociągu do Karpacza – informuje KSK we Wrocławiu.

Lokomotywa została wyprodukowana w Fabloku w 1970 roku, po zakończeniu eksploatacji w 2004 roku była odstawiona przez kolejne lata w Jeleniej Górze, po czym trafiła do Klubu Sympatyków Kolei we Wrocławiu w 2012 roku, podarowana przez ówczesnego właściciela – PKP Cargo. W planach klubu jest przywrócenie jej do stanu czynnego.

– Niestety różne próby pozyskania problematycznych podzespołów i wsparcia zakładów naprawczych nie przyniosły na razie rezultatu. Jednocześnie stan lokomotywy ulega pogorszeniu, pomimo doraźnych prac przy jej zabezpieczeniu przed korozją. Dlatego po wizji lokalnej w styczniu 2022, podjęto decyzję o jej remoncie zewnętrznym, który ma na celu zatrzymanie postępującej korozji, oraz przywrócenie walorów ekspozycyjnych. Rozpoczęcie prac planowane jest na wiosnę 2022r – tłumaczy Klub.

Środki pozyskane ze zrzutki zostaną spożytkowane na:

  • materiały ścierne i chemię do przygotowania poszycia do malowania
  • wysoce adhezyjne preparaty antykorozyjne do zabezpieczenia ostoi i innych newralgicznych miejsc
  • wysokiej jakości farby i lakiery, rozpuszczalniki, masę szpachlową, akcesoria malarskie
  • blachy do wstawienia na skorodowane miejsca, akcesoria spawalnicze
  • uszczelki okien
  • brakujące elementy reflektorów
  • odtworzenie tabliczek fabrycznych

Za pomocą Zrzutki klub zrealizował 2 inne projekty: przywrócenie historycznej malatury lokomotywy SM30-662 oraz odbudowę poszycia lokomotywy EP05-22.