Koleje Czeskie kupiły kolejne 11 pojazdów Stadler RS1

Koleje Czeskie kupiły kolejne 11 pojazdów Stadler RS1

Jedenaście kilkuletnich szynobusów Stadler RS1 powiększy flotę pociągów Kolei Czeskich. Przewoźnik kolejowy kupił pojazdy za 12,995 mln euro (około 320 mln koron).

Do 67 sztuk wzrośnie liczba wagonów RegioSpider. Česká dráhy pozyskała kolejne pojazdy, które wcześniej służyły niemieckim przewoźnikom.

Kupiliśmy jedenaście jednostek za mniej niż 13 milionów euro. Zamiar odkupienia pojazdów spalinowych jest częścią obecnego planu inwestycyjnego – opisuje Jiří Ješeta, członek zarządu i zastępca dyrektora generalnego ČD ds. transportu pasażerskiego. Kupując pojazdy odpowiadamy na obecne i przyszłe wymagania umowne w zakresie usług transportowych w ramach obowiązku użyteczności publicznej dla kategorii pojazdów DMU70, gdzie zapotrzebowanie na wyposażenie ETCS pojawi się po 2025 r. – dodał Ješeta

Wszystkie jedenaście pojazdów zostanie teraz poddanych okresowej modernizacji , która obejmie instalację toalet przystosowanych dla wózków inwalidzkich. Po uzgodnieniu z klientem szynobusy zostaną wyposażone w Wi-Fi, gniazdka elektryczne, system informatyczny, zmodyfikowany zostanie również malatura. Ze względu na te zmiany i proces zatwierdzania w Czechach, pojazdy mają rozpocząć działalność w pierwszej połowie 2024 roku.

Według wstępnych planów pojazdy będą obsługiwać połączenia w regionie Ústí nad Labem i w Czechach Środkowych. Możliwe, że pojadą także na przykład w Kraju Libereckim.