Kolejarze apelują: nie skracajcie sobie drogi do śmierci na przejazdach

Kolejarze apelują: nie skracajcie sobie drogi do śmierci na przejazdach

O rozwagę, rozsądek i ostrożność na przejazdach kolejowo-drogowych apelowali kolejarze, podczas dodatkowych działań na kilka dni przed Wszystkimi Świętymi. „Nie skracajcie sobie drogi do śmierci, nie lekceważcie znaku STOP i czerwonych świateł” – mówili  Ambasadorzy Bezpieczeństwa podczas rozdawania kierowcom i pieszym ulotek i materiałów edukacyjnych.

Przed Wszystkimi Świętymi kolejarze wspólnie z funkcjonariuszami Straży Ochrony Kolei apelowali do kierowców, pieszych i rowerzystów o rozsądek. Podczas kilkudziesięciu dodatkowych akcji na przejazdach kolejowo-drogowych, między innymi w Niedrzwicy Kościelnej pod Lublinem, Katowicach, Białymstoku, Pucku, Szczecinie, rozdawane były ulotki i materiały edukacyjne.

Ambasadorzy Bezpieczeństwa przestrzegali użytkowników przejazdów przed najczęstszymi błędami – niezatrzymywaniem się przed znakiem STOP, lekceważeniem czerwonych, pulsujących świateł, omijaniem rogatek, przejeżdżaniem pod opadającymi szlabanami. To właśnie błędy kierujących są odpowiedzialne w 99% wszystkich wydarzeń na przejazdach.

5 podstawowych zasad bezpieczeństwa na przejazdach dla kierowców to:

  • Zatrzymaj się przed znakiem STOP!
  • Nie lekceważ czerwonego światła na sygnalizatorze!
  • Nie wjeżdżaj na przejazd bez możliwości zjazdu!
  • Nie „ścigaj się” z opadającymi rogatkami!
  • W razie niebezpieczeństwa skorzystaj z Żółtej Naklejki PLK!

Od początku roku w całej Polsce doszło do 138 wypadków i kolizji na przejazdach kolejowo-drogowych.

Żółte Naklejki PLK na każdym przejeździe

Naklejki znajdują się na napędach rogatek lub na krzyżach świętego Andrzeja od strony torów. Są na nich trzy ważne numery: indywidualny numer identyfikacyjny skrzyżowania, który precyzyjnie określa położenie przejazdu, numer alarmowy 112, który należy wybrać, gdy zagrożone jest życie i zdrowie oraz numer do służb technicznych PLK, pod którym można zgłaszać nieprawidłowości i awarie na przejazdach, które nie zagrażają bezpośrednio życiu.

Z numeru 112 należy skorzystać, gdy zagrożone jest życie, gdy może dojść do wypadku – np. gdy samochód został unieruchomiony między rogatkami, w przypadku zdarzenia na przejeździe lub dostrzeżenia przeszkody na torach. Kontakt z numerem alarmowym 112 i reakcja kolejarzy pozwalają uniknąć tragedii.

Bezpieczne podróże na Wszystkich Świętych

Ponad 3 000 funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei w okresie Wszystkich Świętych czuwać będzie nad bezpieczeństwem podróżnych. Dodatkowe patrole pojawią się na stacjach, dworcach, w pociągach, a także obok linii kolejowych . Organizowane będą patrole z przedstawicielami innych służb m.in. policji, Żandarmerii Wojskowej, Straży Granicznej