Kolej na zwiedzanie w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich 2022

Kolej na zwiedzanie w ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich 2022

Przed nami IX edycja Dni Otwartych Funduszy Europejskich 2022 (DOFE), która odbędzie się w dniach 7-9 października 2022 r. Koleje Mazowieckie, ponownie zaangażowały się w tę ogólnopolską akcję i zapraszają do skorzystania z możliwości zwiedzenia Sekcji Napraw i Eksploatacji Taboru Warszawa Grochów.

Dni Otwarte Funduszy Europejskich stanowią część szerszej kampanii #EUinmyregion, prowadzonej przez Komisję Europejską. Dzięki niej można zobaczyć, jak wiele europejskich projektów zostało sfinalizowanych, i ile z nich wciąż jest w trakcje realizacji. Główną platformą DOFE 2022 jest strona www.dniotwarte.eu, na której na bieżąco publikowane są informacje o tegorocznych wydarzeniach, organizowanych zarówno stacjonarnie, jak i online, przez beneficjentów Funduszy Europejskich z całej Polski.

Koleje Mazowieckie już od 2010 roku efektywnie pozyskują środki unijne na inwestycje taborowe. Do tej pory, z pomocą Funduszy Europejskich Spółka dokonała licznych zakupów nowych pojazdów oraz modernizacji taboru starszego typu, co zdecydowanie wpłynęło na podwyższenie standardu oraz bezpieczeństwa podroży po Mazowszu. Dzięki dofinansowaniu ze środków unijnych, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2007 – 2013 oraz Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Mazowieckiego 2007-2013 zostało zakupionych m.in. 10 elektrycznych zespołów trakcyjnych ER75 FLIRT, 12 pojazdów serii 45WE „Impuls”, 11 lokomotyw EU47 TRAXX, czy 16 ezt EN76 „Elf”, które obsługują połączenia lotniskowe.

W ramach perspektywy finansowej 2014-2020 Spółka zmodernizowała już 39 pojazdów ezt EN57 do poziomu AL i obecnie realizuje największą w historii inwestycję, polegającą na zakupie 61 szt. elektrycznych zespołów trakcyjnych serii ER160 FLIRT3. 40 z nich już zostało odebranych i jest w parku taborowym Kolei Mazowieckich.

Podobnie jak w poprzednim roku, spółka jako Beneficjent Funduszy Europejskich, przygotowała wyjątkowe wydarzenie, nie tylko dla miłośników kolei. W dniach 7 oraz 8 października będzie można zwiedzić Sekcję Napraw i Eksploatacji Taboru na warszawskim Grochowie oraz sprawdzić swoje umiejętności na symulatorze jazdy pociągiem pojazdu serii ER160 FLIRT3. Każdego dnia zwiedzanie odbędzie się w czterech turach, liczba miejsc jest ograniczona. Szczegółowe informacje dotyczące wydarzenia oraz zapisów znajdują się
na stronie:

Kolej na zwiedzanie

Kolej na zwiedzanie – Jazda na symulatorze.