Kieszonkowiec schwytany podczas działań „Bezpieczna Podróż I – 2023”

Kieszonkowiec schwytany podczas działań „Bezpieczna Podróż I – 2023”

W dniach 26-29 stycznia 2023 roku podczas działań pod kryptonimem ,,Bezpieczna Podróż I – 2023’’ funkcjonariusze SOK ujęli kieszonkowca. Mężczyzna to znany mundurowym złodziej, który okradał podróżnych.

W niedzielę zakończyły się działania przeciwkradzieżowe pod kryptonimem ,,Bezpieczna Podróż I – 2023’’ prowadzone przez funkcjonariuszy Grup Operacyjno-Interwencyjnych Wydziału ds. bezpieczeństwa i obronności Komendy Głównej Straży Ochrony Kolei w pociągach pasażerskich i dworcach kolejowych na terenie województwa śląskiego i małopolskiego. Funkcjonariusze SOK czuwali nad bezpieczeństwem podróżnych pełniąc służbę w ubraniu cywilnym.

W akcji wzięli udział funkcjonariusze Grup Operacyjno-Interwencyjnych Straży Ochrony Kolei, którzy ujęli znanego im z wcześniejszych interwencji mężczyznę. Obserwowany złodziej wpadł w ręce funkcjonariuszy SOK na stacji Sosnowiec. Ujęty 68-latek jest sprawcą kradzieży na szkodę podróżnych, których dokonał w trzech pociągach dalekobieżnych.

Mundurowi ustalili, że 68-letni mieszkaniec Sosnowca w pociągu relacji Katowice –Białystok skradł podróżnemu z portfela pieniądze w kwocie 1200 zł. Natomiast w pociągu relacji Bielsko Biała – Olsztyn Główny dokonał zuchwałej kradzieży metodą na podwieszką z kurtki pokrzywdzonego w kwocie 180 zł oraz udowodniono mu kradzież 400 Euro i 300 zł w pociągu Wrocław Główny – Kraków Główny.  

Podczas dalszych czynności wyjaśniających zabezpieczono monitoring i ustalono pokrzywdzone osoby. Ujęty złodziej należał do śląskiej grupy okradającej podróżnych. Został przekazany funkcjonariuszom z Komendy Miejskiej Policji w Sosnowcu.

Straż Ochrony Kolei prowadzi zintensyfikowane działania przeciwkradzieżowe na terenie całego kraju. Składy pasażerskie patrolowane i obserwowane są w dzień i w nocy nie tylko przez umundurowanych funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei, lecz także przez specjalne grupy operacyjno-interwencyjne działające po cywilnemu.