Hitachi Rail sfinalizowało przejęcie od Alstom platformy pociągów ETR 1000

Hitachi Rail sfinalizowało przejęcie od Alstom platformy pociągów ETR 1000

Z początkiem lipca 2022 r. Hitachi Rail zakończyło przejęcie od Alstom praw własności intelektualnej i działań biznesowych związanych z wkładem Bombardier Transportation w pociągi dużych prędkości ETR 1000 eksploatowane we Włoszech, Francji i Hiszpanii.

Transakcja jest częścią zobowiązań Alstomu wobec Komisji Europejskiej w związku z przejęciem Bombardier Transportation przez Alstom.

Pociągi ETR 1000 są znane jako Frecciarossa 1000, eksploatowane są we Włoszech i we Francji przez Trenitalia oraz w Hiszpanii przez ILSA (wspólnie z Trenitalia).

Pomyślne zakończenie przejęcia pozwoli Hitachi Rail w pełni wspierać swoich klientów, ponieważ kultowy bardzo szybki pociąg zwiększa swój zasięg w europejskich sieciach kolei dużych prędkości. Przejęcie wzmocni również siłę działań serwisowych i konserwacyjnych Hitachi Rail.

– To ważny kamień milowy dla Hitachi Rail, ponieważ opieramy się na naszym globalnym przywództwie w technologii bardzo szybkich pociągów. Wraz z udanym wprowadzeniem ETR 1000 we Francji oraz  w Hiszpanii wkraczamy w ekscytującą nową fazę na tym rynku, która może mieć znaczący wpływ na strategie gospodarcze, dekarbonizacji i mobilności na całym kontynencie – powiedział Luca D’Aquila, dyrektor operacyjny Hitachi Rail.

Zestawy ETR 1000 są używane przez Trenitalia łącząc takie miasta jak Salerno, Neapol, Rzym, Florencja, Bolonia, Wenecja, Mediolan i Turyn. Pociągi mogą poruszać się po sieciach kolei dużych prędkości wyposażonych w technologię wielonapięciową, spełniającą wszystkie wymagania TSI.

Każdy pociąg ETR 1000 ma około 200 metrów długości, może pomieścić około 460 pasażerów i może osiągać prędkość handlową do 360 km/h. Najnowocześniejsza aerodynamika i technologie oszczędzania energii zapewniają pociągowi niezrównaną wydajność operacyjną. Po wejściu na pokład pasażerowie mogą korzystać z WiFi, strefy bistro i wysokiego poziomu komfortu we wszystkich klasach.