Harmonijna współpraca PKP Intercity z FPS Cegielski

Harmonijna współpraca PKP Intercity z FPS Cegielski

Odbiór 60 z 81 nowych wagonów to nie jedyny wspólny projekt PKP Intercity z H. Cegielski – Fabryką Pojazdów Szynowych. Przewoźnik odebrał już 9 zmodernizowanych spalinowych lokomotyw nowej serii SU4220. Wszystkie mają zostać przekazane do końca 2022 r.

Lokomotywy SU4220 powstały w wyniku modernizacji klasycznych lokomotyw spalinowych serii SM42. Pojazdy zyskały dwa nowoczesne silniki spalinowe, spełniające normę emisji spalin na poziomie Stage V. Nowym rozwiązaniem, w które zostały wyposażone lokomotywy jest mikroprocesorowe sterowanie poprawiające właściwości trakcyjne pojazdów, a także pozwalające zmniejszyć zużycie paliwa. Modernizacja zwiększyła bezpieczeństwo pracy lokomotywy, a także niezawodność.

Wartość kontraktu napraw P5 z modernizacją wynosi 90,3 mln zł brutto.

W kwietniu bieżącego roku PKP Intercity podpisało z poznańską fabryką kolejną umowę.  Jej przedmiotem jest wykonanie naprawy okresowej na piątym poziomie utrzymania wraz z modernizacją 90 wagonów typu 111A i 141A oraz ich późniejszych przeglądów na trzecim poziomie utrzymania.

Dodajmy, że z końcem 2019 r., na pięć miesięcy przed planowanym terminem, H. Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych dostarczyła przewoźnikowi ostatnie z 90 unowocześnionych wagonów typu 111A, które po modernizacji zyskały oznaczenie 174A. W listopadzie 2020 r. flotę PKP Intercity wzmocniło 10 zmodernizowanych wagonów restauracyjnych, które powstały w wyniku naprawy okresowej na 5. poziomie utrzymania wraz z modernizacją przedziałowych wagonów osobowych 145Ab.

Łącznie w ramach realizowanego programu inwestycyjnego PKP Intercity zawarło z wielkopolską spółką umowy warte ponad 1,75 mld zł brutto.