Funkcjonariusze SOK ujęli sprawcę pobicia pracowników drużyny konduktorskiej

Funkcjonariusze SOK ujęli sprawcę pobicia pracowników drużyny konduktorskiej

Funkcjonariusze z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Pile ujęli agresywnego pasażera, który pobił dwóch pracowników drużyny konduktorskiej pociągu relacji Kraków Główny – Kołobrzeg. Uderzył kierownika pociągu pięścią w twarz, ponieważ udzielił mu złej odpowiedzi na zadane pytanie. Ujętemu za to przestępstwo opisane w kodeksie karnym grozi od kilku miesięcy do nawet dwóch lat pozbawienia wolności.

Do incydentu doszło w niedzielę, 28 maja na peronie nr 8 stacji kolejowej w Poznaniu Głównym, w czasie postoju pociągu relacji Kraków Główny – Kołobrzeg. Do kierownika pociągu, który kończył trasę na poznańskiej stacji podszedł podróżny żądając od niego udzielenia informacji o odjeździe pociągu do Opola. Kierownik pociągu wskazał mężczyźnie tablicę informacyjną z rozkładem jazdy pociągów usytuowanej na peronie. Mężczyzna tą odpowiedzą poczuł się mocno urażony i postanowił wymierzyć sprawiedliwość. Podszedł bliżej do kolejarza i uderzył go pięścią w twarz.

Pracownik drużyny konduktorskiej obejmujący skład pociągu widząc zaistniałą sytuację ruszył na pomoc koledze. Sprawca stawał się jednak coraz bardziej agresywny i zaciśniętą pięścią trafił drugiego kolejarza w twarz. Informacja o zdarzeniu trafiła do Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Poznaniu. Na miejsce błyskawicznie skierowani zostali funkcjonariusze z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Pile.

Funkcjonariusze SOK bardzo szybko obezwładnili agresywnego podróżnego, który dopuścił się naruszenia nietykalności cielesnej pracowników obsługi pociągu. Zdecydowana interwencja mundurowych ostudziła jego dalsze zamiary. Poszkodowani pracownicy spółki PKP Intercity doznali obrażeń twarzy. Została im udzielona pomoc medyczna przez zespół ratownictwa medycznego. Agresywny 31-latek z Łodzi został przekazany funkcjonariuszom Policji z Komisariatu Poznań Jerzyce, którzy prowadzą dalsze czynności w sprawie. Pociąg relacji Kraków Główny – Kołobrzeg odjechał z 74 minutowym opóźnieniem.

Straż Ochrony Kolei przypomina, że każdy atak fizyczny skierowany w stronę drugiej osoby jest przestępstwem, za który przewiduje się surowe kary. Przewoźnicy kolejowi wskazują, że przestępstwa, które ścigane są na podstawie prywatnego aktu oskarżenia, zgłoszonego przez pracowników to głównie: zniesławienie na podstawie art. 212 kodeksu karnego, zniewaga art. 216 kk, naruszenie nietykalności cielesnej art. 217 kk i lekki uszczerbek na zdrowiu art. 156 § 2 kk.

Jednak po nowelizacji ustawy o transporcie kolejowym oraz ustawy o publicznym transporcie zbiorowym, przepisy obejmują szczególnym rodzajem ochrony prawnej osoby wykonujące przewóz osób w publicznym transporcie zbiorowym podczas kierowania środkiem transportu oraz pracowników zatrudnionych na stanowiskach bezpośrednio związanych z prowadzeniem i bezpieczeństwem ruchu kolejowego oraz z prowadzeniem określonych rodzajów pojazdów kolejowych, członków obsady pociągu, a także pracowników obsługi technicznej i utrzymania porządku, którzy w razie potrzeby mogą wchodzić w skład obsady pociągu. W praktyce oznacza to, że przedmiotem szczególnej ochrony stanie się m.in. nietykalność cielesna i godność osobista kierowników pociągów, konduktorów, maszynistów oraz członków obsady pociągu podczas wykonywania obowiązków służbowych.