Funkcjonariusze SOK udaremnili kradzież kabla sterującego ruchem kolejowym

Funkcjonariusze SOK udaremnili kradzież kabla sterującego ruchem kolejowym

Dzięki fotopułapce funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei zatrzymali sprawcę kradzieży ponad 40 metrów bieżących kabla sterującego ruchem kolejowym. Mężczyzna został przekazany Policji.

W niedzielę, 11 września 2022 r. w godzinach wieczornych komendant zmiany Straży Ochrony Kolei z Komendy Regionalnej SOK w Szczecinie otrzymał sygnał z fotopułapki o obecności osoby postronnej na szlaku Szczecin Podjuchy – Szczecin Port Centralny SPA. Na miejsce niezwłocznie skierowani zostali funkcjonariusze z Grupy Operacyjno-Interwencyjnej Straży Ochrony Kolei z Komendy Regionalnej SOK w Szczecinie.

Po przybyciu we wskazany rejon, około 100 metrów od torowiska, mundurowi zauważyli mężczyznę, który wypalał skradzione kable w celu odzyskania cennego materiału. Po krótkim pościgu funkcjonariusze ujęli sprawcę kradzieży, który, jak się okazało podczas penetracji pobliskiego terenu, wyciął ponad 40 metrów kabla sterującego ruchem kolejowym.

Mężczyzna został przekazany przybyłym na miejsce funkcjonariuszom Policji z Komendy Miejskiej Policji w Szczecinie.

SOK przypomina, że kradzieże i dewastacja infrastruktury transportowej może doprowadzić do niebezpiecznych zdarzeń w ruchu kolejowym.