Funkcjonariusze SOK udaremnili dwie próby samobójcze

Funkcjonariusze SOK udaremnili dwie próby samobójcze

Dwie próby targnięcia się na własne życie udaremnili funkcjonariusze z Komendy Regionalnej Straży Ochrony Kolei w Łodzi i Posterunku Straży Ochrony Kolei w Gnieźnie. Oba zdarzenia miały miejsce na stacjach kolejowych. W jednym przypadku dotyczyły 16-letniej dziewczyny, a w drugim 19-letniego chłopaka. Na szczęście w obu przypadkach pomoc ze strony mundurowych przyszła na czas.

Do pierwszego zdarzenia doszło w sobotę 15 kwietnia 2023 r., kiedy to dyżurny zmiany z Posterunku Straży Ochrony Kolei w Gnieźnie odebrał zgłoszenie dotyczące próby samobójczej młodego mężczyzny do której dojść miało na terenie stacji Gniezno. Błyskawicznie na miejsce skierowano funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei z Posterunku w Gnieźnie, którzy ujawnili leżącego na torach młodego człowieka. Funkcjonariusze, wiedząc, że za kilka minut przejedzie w tym miejscu pociąg, szybko podeszli do desperata. Próbowali młodego mężczyznę nakłonić, by zszedł z torowiska, gdyż to zagraża zarówno jego bezpieczeństwu, jak i innych osób. Na szczęście szybko udało się przekonać 19-latka, by wstał z torów. Powiedział funkcjonariuszom SOK, że chciał popełnić samobójstwo. Ujętego desperata przekazano patrolowi Policji z Komendy Powiatowej w Gnieźnie. Zaopiekuje się nim teraz psycholog.

Dzień wcześniej, 14 kwietnia dyspozytor Zakładu Linii Kolejowych w Łodzi powiadomił komendanta zmiany SOK z Łodzi, że dotarła do niego informacja o samobójczych zamiarach jednej z podróżnych. Z relacji zgłaszającego wynikało, że dostał od zwrotniczego niepokojącą wiadomość o bardzo niepokojącym zachowaniu młodej kobiety na peronie stacji PKP Łódź Widzew. Komendant zmiany SOK natychmiast wysłał w miejsce, gdzie przebywała desperatka funkcjonariuszy Straży Ochrony Kolei z Komendy Regionalnej w Łodzi. Na szczęście funkcjonariusze SOK podbiegli do dziewczyny i udaremnili jej wejście na tory kolejowe. W trakcie rozmowy starali się ją uspokoić, gdyż w dalszym ciągu mówiła, że popełni samobójstwo, rzucając się pod pociąg. Dzięki reakcji funkcjonariuszy SOK i sprawnie przeprowadzonej interwencji 16-letniej dziewczynie nic się nie stało. Nastolatka trafiła pod opiekę lekarzy.