FPS Cegielski testował zmodernizowany wagon dla PKP Intercity

FPS Cegielski testował zmodernizowany wagon dla PKP Intercity

Na początku tygodnia z toru doświadczalnego Instytutu Kolejnictwa odjechał zmodernizowany przez FPS Cegielski wagon typu 174A dla PKP Intercity. Przewoźnik zamówił 90 takich wagonów.

Jak poinformował „Kolejowy Portal” Jarosław Nowak, p.o. Dyrektora sprzedaży i rozwoju w FPS Cegielski, w Żmigrodzie testowany był pierwszy wagon typu 174A, a kolejne znajdują się w różnych fazach procesu modernizacji.

Producent wykonywał badania ruchowe pojazdu, w tym m.in. badania układu hamulcowego. Obecnie trudno powiedzieć kiedy pierwszy z 90 zakontraktowanych wagonów trafi do PKP Intercity.

Z naszego doświadczenia wiemy, że ciężko oszacować ile dokładnie potrwa proces badawczo – homologacyjny, dokładamy wszelkich starań by zmodernizowane pojazdy przekazać Klientowi jak najwcześniej – dodał Nowak.

Przypomnijmy, że PKP Intercity podpisało z poznańską Fabryką Pojazdów Szynowych H. Cegielski umowę o wartości niemal 495 mln zł na wykonanie naprawy okresowej na piątym poziomie utrzymania wraz z modernizacją 90 wagonów typu 111A i 141A oraz ich późniejszych przeglądów na trzecim poziomie utrzymania. W unowocześnionych wagonach pasażerowie skorzystają z wygodnych foteli, klimatyzacji, systemu informacji pasażerskiej, automatycznych drzwi oraz toalet z zamkniętym obiegiem. W pojazdach znajdzie się monitoring, będą także dostępne oznaczenia w alfabecie Braille’a. Wózki jezdne zostaną wymienione na nowe i cichsze. Wagony zostaną dostosowane do prędkości 160 km/h. Po modernizacji pojazdy będą kursować jako wagony przedziałowe drugiej klasy w pociągach kategorii IC.

Dodajmy, że poznańska spółka realizuje także inny duży projekt – dostawę 81 nowych wagonów różnego typu, a wraz z wejściem nowego rozkładu jazdy pociągów, z wybranymi składami PKP Intercity zaczęły jeździć wagony typu 177A-10.