Fotopułapka skuteczna w walce ze złodziejami sieci trakcyjnej

Fotopułapka skuteczna w walce ze złodziejami sieci trakcyjnej

Na szlaku Jaworze Jasienica – Pogórze funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei z Posterunku w Czechowicach-Dziedzicach ujęli na gorącym uczynku sprawcę kradzieży około 50 metrów bieżących podwójnego drutu jezdnego sieci trakcyjnej. Złodziej został ujęty dzięki zastosowaniu fotopułapki.

W środę, 26.08.2020 r.  około godziny 21:00 dyżurny zmiany Posterunku SOK w Czechowicach-Dziedzicach otrzymał zdjęcie z fotopułapki umieszczonej  na szlaku Jaworze Jasienica-Pogórze przedstawiające trzy osoby postronne dokonujące kradzieży elementów infrastruktury kolejowej.

Na miejsce niezwłocznie skierowany został zmotoryzowany patrol SOK, który po przybyciu we wskazany rejon ujął jednego ze sprawców kradzieży elementów sieci trakcyjnej. Na miejscu zdarzenia funkcjonariusze zabezpieczyli 50 metrów bieżących pociętego na kawałki i przygotowanego do wywiezienia drutu jezdnego, narzędzia służące do cięcia metalu, linkę taterniczą z obciążnikiem oraz samochód marki Honda Civic. Działania złodziei spowodowały również zagrożenie bezpieczeństwa na przejazdach kolejowo-drogowych w okolicy miejsca kradzieży. Jeden z nich został zablokowany przez przewrócony słup sieci trakcyjnej, natomiast na kolejnym w obniżoną sieć trakcyjną wjechał samochód ciężarowy, w wyniku czego doszło do wybicia przedniej szyby i realnego zagrożenia dla życia i zdrowia kierowcy.

Funkcjonariusze Straży Ochrony Kolei na miejscu zdarzenia współdziałali w prowadzeniu czynności z funkcjonariuszami kryminalistyki z Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej, funkcjonariuszami z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Bielsku-Białej oraz Państwową Strażą Pożarną z Bielska-Białej.

Ujęty 19-latek wraz z zabezpieczonymi dowodami rzeczowymi został przekazany do dyspozycji funkcjonariuszy z Komisariatu Policji w Jasienicy, którzy prowadzą dalsze czynności w sprawie.