Dzień Przedsiębiorczości w Kolejach Mazowieckich

Dzień Przedsiębiorczości w Kolejach Mazowieckich

Początek wiosny wniósł do Kolei Mazowieckich nową energię. A to za sprawą tegorocznej edycji programu Dzień Przedsiębiorczości, w ramach której uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Stanisława Staszica w Wołominie mogli zobaczyć, jak wygląda codzienność w spółce kolejowej. To już kolejna, po targach „Przerwa na pracę” akcja,  zachęcająca  młodych ludzi do poznawania i wybierania zawodów kolejowych, w którą angażuje się mazowiecki przewoźnik.

22 marca 2023 r., wołomińska młodzież poznała kulisy zawodu kierownika pociągu, maszynisty,  dyspozytora, pracownika wydziału planowania przewozów oraz zaplecza technicznego. Kabinę maszynisty z perspektywy osoby zatrudnionej odkrywał Kacper Popławski, zgłębiający tajniki obowiązków za nastawnikiem, a Marcin Zarzycki, dzięki kierownikowi pociągu KM miał szansę dowiedzieć się, jak wygląda codzienna obsługa podróżnych na pokładzie pociągu.

Z kolei Kacper Cichocki i Wojciech Kamiński mieli okazję sprawdzić, jak przygotowuje się rozkład jazdy w Wydziale Planowania Przewozów. Patryk Szulim mógł natomiast lepiej poznać dyspozyturę, czyli serce Kolei Mazowieckich, które wybija rytm pracy dla setek pociągów każdego dnia. Dominik Zieliński na własnej skórze  doświadczył obowiązków w zapleczu technicznym Sekcji Napraw i Eksploatacji Taboru Warszawa Ochota.

Jak przyznali uczniowie, tegoroczne spotkania pomogły im spojrzeć na  funkcjonowanie spółki kolejowej z całkowicie odmiennej strony. – To zupełnie inne doświadczenie niż jazda jako pasażer – mówi Marcin Zarzycki.

Koleje Mazowieckie nie od dziś wspierają młode pokolenia w dążeniu do spełniania marzeń o pracy w branży transportowej i chętnie pomagają uczniom, studentom, i absolwentom kierunków kolejowych stawiać pierwsze kroki w zawodowej karierze. Ponadto, już od kilku lat spółka obejmuje patronatem szkoły średnie, kształcące w kierunkach kolejowych. W związku
z tym stara się rozwijać ich zamiłowanie do tej wymagającej, choć niezwykle satysfakcjonującej profesji, dbając o ich edukację, umożliwiając odbycie praktyk zawodowych, a także oferując im możliwość przyszłego zatrudnienia.