Dworzec w Rogowie otwarty dla podróżnych

Dworzec w Rogowie otwarty dla podróżnych

Z rocznym opóźnieniem ale jest. PKP S.A. otworzyły nowy dworzec w Rogowie. Obiekt powstał w formule Innowacyjnego Dworca Systemowego. Koszt inwestycji to ok. 5,4 mln zł brutto.

Nowy dworzec w Rogowie posiada nowoczesną, minimalistyczną i funkcjonalną formę architektoniczną. Składa się on z dwóch części. W pierwszej z nich mieści się przestrzeń obsługi podróżnych, czyli hol pełniący jednocześnie funkcję poczekalni. Urządzono ją zgodnie ze współczesnymi trendami w architekturze w jasnej kolorystyce, z dużym dostępem światła dziennego, dostającego się do wnętrza przez wielkoformatowe szklane witryny. Poczekalnię wyposażono w ławki, gabloty, elektroniczne tablice przyjazdów i odjazdów pociągów, system informacji głosowej oraz zegar. Jest ona również w pełni klimatyzowana. W jej sąsiedztwie znajdują się toalety. Natomiast w drugiej części mieści się lokal na wynajem. Pod zadaszeniem zlokalizowano również stojaki rowerowe wraz ze stacją naprawy jednośladów. Dominantą architektoniczną w bryle nowego dworca jest 8-metrowa wieża zegarowa. Elewację pokryto kolorowymi panelami (paskami) HPL, które swoim wyglądem przypominają drewniane deski. Jest to nawiązanie do znajdującego się w Rogowie Arboretum, parku dendrologicznego z unikalnymi gatunkami drzew i krzewów na skalę europejską.

– Dzięki inwestycji w Rogowie z wykorzystaniem Funduszy Europejskich i środków krajowych komfort i bezpieczeństwo pasażerów znacznie wzrosły. Dostępność komunikacyjna jest bardzo ważna zwłaszcza w miejscach, w których możliwość korzystania ze sprawnej komunikacji decyduje o dobrej pracy i rozwoju lokalnych społeczności – mówi Grzegorz Puda, minister funduszy i polityki regionalnej. – Obiekt jednocześnie odpowiada na współczesne wyzwania związane z ekologią i został zaprojektowany z myślą o wszystkich pasażerach, w tym tych z niepełnosprawnościami – dodaje.

– Nowoczesna i funkcjonalna infrastruktura jest kluczowa dla zapewnienia komfortu i bezpieczeństwa podróży pasażerom kolei. Cieszę się, że dziś udało się zrealizować kolejny krok na tej drodze, dzięki otwarciu nowego dworca w Rogowie. Jest to obiekt innowacyjny, spełniający współczesne standardy obsługi podróżnych, dostępny i ekologiczny. Jestem przekonany, że będzie dobrze służył mieszkańcom i turystom odwiedzającym Rogów – mówi Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

– Otwarcie dworca w Rogowie to kolejny element wielkiej modernizacji polskiej kolei. Mieszkańcy kolejnej miejscowości w województwie łódzkim zyskają dzięki temu dostęp do bezpiecznej i komfortowej infrastruktury kolejowej. Mam nadzieję, że zrealizowany w formule Innowacyjnego Dworca Systemowego budynek stanie się wizytówką Rogowa oraz ułatwi pasażerom podróżowanie koleją. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do 2023 roku ponad 2 mld zł na modernizację blisko 200 dworców – mówi Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

– Rogów to trzeci, po Gorzkowicach i Wilkoszewicach, dworzec, który otworzyliśmy ostatnio w województwie łódzkim. Jest to obiekt nowoczesny, komfortowy, dostępny oraz przyjazny środowisku, dlatego jestem przekonany, że będzie on dobrze służył podróżnym. Ciekawym akcentem tego nowoczesnego obiektu jest nawiązanie, poprzez kolorystykę elewacji, do znajdującego się w Rogowie Arboretum – mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

Nowy dworzec w Rogowie to jednak nie tylko nowoczesna i funkcjonalna architektura z lokalnymi akcentami. Budynek jest pozbawiony barier architektonicznych oraz został wyposażony w wiele udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami. Wśród nich są m.in. ścieżki prowadzące dla osób niewidzących i niedowidzących w budynku i jego otoczeniu, oznaczenia w alfabecie Braille’a, kontrastowe zestawienie kolorystyki wnętrz dworca, a także tablice dotykowe z planem obiektu.

Na dworcu zaimplementowano również szereg rozwiązań proekologicznych. Budynek wyposażono w system BMS (Building Management System) nadzorujący prace instalacji i urządzeń w celu optymalizacji zużycia mediów. W obiekcie zamontowano również energooszczędne oświetlenie wraz z automatyką sterującą, natomiast na jego dachu 12 sztuk paneli fotowoltaicznych do pozyskiwania „zielonej energii”. Dla poprawy bezpieczeństwa w budynku dworca zainstalowano nowoczesne systemy bezpieczeństwa: monitoringu, kontroli dostępu oraz sygnalizacji włamania i napadu, a także przeciwpożarowe. W bezpośrednim sąsiedztwie dworca wytyczono miejsca postojowe dla osób z niepełnosprawnościami, a także dla rodzin z dziećmi. Uporządkowana została również zieleń.

Budowa nowego dworca w Rogowie jest częścią Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023. Koszt inwestycji to ok. 4,4 mln zł netto (ok. 5,4 mln zł brutto). Inwestorem są Polskie Koleje Państwowe S.A., a wykonawcą konsorcjum Heli-Factor Sp. z o.o. i Merx Sp. z o.o.