Dworzec Gdańsk Główny otrzymał imię Mieczysława Jałowieckiego

Dworzec Gdańsk Główny otrzymał imię Mieczysława Jałowieckiego

Agronom i dyplomata, autor operacji zakupu dla Polski terenów na Westerplatte – Mieczysław Jałowiecki – został patronem dworca głównego w Gdańsku. To już 16. dworzec kolejowy w Polsce, który ma swojego patrona!

Uroczystość nadania imienia Mieczysława Jałowieckiego dworcowi kolejowemu Gdańsk Główny odbyła się w holu głównym dworca, podczas której odsłonięto tablicę poświęconą patronowi, umieszczoną na elewacji dworca. Wydarzenie uświetnił występ artystyczny przygotowany przez uczniów Szkoły Podstawowej im. Mieczysława Jałowieckiego w Kamieniu. W uroczystości nadania imienia dworcowi Gdańsk Główny wzięli udział m.in. dr Rafał Zgorzelski, członek zarządu Polskich Kolei Państwowych S.A., Andrzej Jałowiecki, prawnuk Mieczysława Jałowieckiego, wraz z innymi przedstawicielami rodziny oraz reprezentanci środowisk społecznych, kulturalnych, politycznych i administracji publicznej.

Z pełnym przekonaniem możemy powiedzieć, że dworzec Gdańsk Główny jest jednym z najpiękniejszych obiektów kolejowych w Polsce, a może nawet w Europie. Dziś ten wyjątkowy dworzec otrzymał równie wyjątkowego patrona, szczególnie zasłużonego dla stolicy Pomorza i niepodległej Polski, w osobie Mieczysława Jałowieckiego, zajmującego ważne miejsce w historii naszej Ojczyzny, którego postawa może czy wręcz powinna stanowić punkt odniesienia dla osób zaangażowanych w działalność publiczną. Pamięć o bohaterach naszej Ojczyzny to ważne zadanie dla wszystkich rodaków. Jestem dumny z tego, że kolejny obiekt dołącza do ważnej listy polskich dworców kolejowych i będzie nosił imię tak zasłużonego Polaka – mówi dr Rafał Zgorzelski, członek zarządu Polskich Kolei Państwowych S.A.

Patron dworca Gdańsk Główny, Mieczysław Jałowiecki (1876-1962), to polski ziemianin, agronom i dyplomata. W latach 1919-1920 był generalnym delegatem Ministerstwa Aprowizacji oraz przedstawicielem rządu polskiego w Gdańsku. Do jego zadań należało m.in. przyjmowanie w porcie gdańskim statków z amerykańską pomocą żywnościową oraz organizacja biura paszportowego wydającego wizy do Polski. Natomiast nieoficjalną misją Jałowieckiego był wykup nieruchomości na terenie Gdańska w celu wzmocnienia pozycji Polski w tym mieście. Dzięki jego działaniom liczne tereny w różnych częściach Gdańska zostały nabyte przez Polaków i spółki z polskim kapitałem. Najbardziej spektakularnym zadaniem Mieczysława Jałowieckiego było opracowanie i przeprowadzenie operacji zakupu dla Polski terenów na Westerplatte.

Jestem szczęśliwy, że mogę dziś uczestniczyć w tej ważnej dla mojej rodziny uroczystości. To ogromny zaszczyt, iż piękny dworzec Gdańsk Główny od dziś będzie nosił imię mojego pradziadka, dla którego miasto to miało szczególne znaczenie i który doskonale rozumiał, że należy zrobić wszystko co możliwe, aby Gdańsk na zawsze znalazł się w granicach naszej Ojczyzny – mówi Andrzej Jałowiecki, prawnuk Mieczysława Jałowieckiego.

Zakończona latem tego roku przebudowa dworca Gdańsk Główny jest największą inwestycją realizowaną w ramach Programu Inwestycji Dworcowych. Dzięki inwestycji dworzec wybudowany w latach 1896-1900 w stylu tzw. renesansu gdańskiego, według projektu architektów Alexandra Rüdella, Paula Thoemera oraz Georga Cunyego, odzyskał nie tylko swój historyczny charakter, ale stał się nowoczesną i komfortową przestrzenią obsługi podróżnych.

Dworzec kolejowy Gdańsk Główny otrzymał imię Mieczysława Jałowieckiego dzięki programowi nadawania wybranym dworcom imion wybitnych Polaków, realizowanym przez Polskie Koleje Państwowe S.A. Przy wyborze patrona dla danego obiektu brane są pod uwagę życiorysy, zakresy zaangażowania czy zasługi dla niepodległej Polski w jej ponad tysiącletniej historii. W ramach tego programu jako pierwszy imię otrzymał warszawski Dworzec Centralny. Obecnie, wliczając dworzec w Gdańsku, swoich patronów ma już 16 dworców kolejowych należących do spółki.