Dworzec Bydgoszcz Zachód otwarty dla podróżnych [GALERIA]

Dworzec Bydgoszcz Zachód otwarty dla podróżnych [GALERIA]

Nowoczesna przestrzeń obsługi podróżnych w historycznej bryle, z usprawnieniami dla osób z niepełnosprawnościami oraz rozwiązaniami przyjaznymi środowisku – taki jest dworzec Bydgoszcz Zachód po zakończonej inwestycji. Z odnowionego dworca korzystają już pierwsi pasażerowie.

Prace budowlane na dworcu trwały nieco ponad rok. Inwestycja została zrealizowana w ramach Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2016-2023 z dofinansowaniem ze środków unijnych z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko. Dzięki niej budynek stał się nowoczesny i przyjazny dla wszystkich korzystających z niego pasażerów. Renowację przeszła elewacja, która zyskała nową, jasną kolorystykę. Pojawiły się na niej także nowy zegar oraz podświetlane napisy z nazwą stacji. Niewielkiej zmianie uległa bryła budynku – przed wejściem do poczekalni powstał zadaszony przedsionek, pod którym będzie można oczekiwać na przyjazd pociągu.

Dzięki zakończonej właśnie inwestycji mieszkańcy zyskali nowoczesny, komfortowy, ekologiczny i bezpieczny obiekt, z którego wyruszanie w podróż to przyjemność – mówi Maciej Małecki, sekretarz stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Całkowicie na nowo zaprojektowano poczekalnię dla podróżnych. Wnętrze jest utrzymane w bieli i  szarościach oraz doświetlone dzięki dużym oknom umieszczonym w elewacji oraz wielkoformatowej szklanej witrynie przy wejściu głównym. Wnętrze oświetlono dodatkowo za pomocą nowoczesnych w formie, kwadratowych opraw podwieszanych do sufitu. W klimatyzowanej poczekalni zaprojektowano również ławki z wyprofilowanym  wygodnym oparciem, gabloty z rozkładami jazdy oraz elektroniczne tablice przyjazdów i  odjazdów pociągów. Tuż przy poczekalni znalazły się toalety. Pozostałą powierzchnię dworca zajęły pomieszczenia techniczne.

Dworzec Bydgoszcz Zachód to kolejna inwestycja dworcowa oddana do użytku w województwie kujawsko-pomorskim. Mieszkańcy zyskali kolejny obiekt, który zasługuje na miano wizytówki miasta. Mam nadzieję, że zmodernizowany historyczny budynek dworca stanie się przyjazną i bezpieczną przestrzenią dla pasażerów oraz ułatwi podróżowanie koleją po województwie. Wszystko to dzięki Programowi Inwestycji Dworcowych, w ramach którego polski rząd przeznaczy do końca 2023 r. prawie 3 mld zł na modernizację blisko 200 dworców – podsumowuje Andrzej Bittel, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Dzięki przebudowie dworzec stał się przyjazny dla osób z niepełnosprawnościami. W jego przestrzeni zlikwidowano bariery architektoniczne i wprowadzono szereg nowych rozwiązań wspierających osoby o ograniczonej sprawności ruchowej. Wśród nich m.in. linie prowadzące z polami uwagi, oznaczenia w alfabecie Braille’a czy mapy dotykowe dworca.

Unia Europejska wspiera przyjazny dla środowiska system transportowy. Dzięki funduszom polityki spójności już udało się przebudować ponad 3,5 tys. km linii kolejowych. Na długości 1,3 tys. km możliwe jest uzyskanie większej prędkości – powyżej 160 km/h. Ze środków funduszów unijnych zakupiono i zmodernizowano ponad 560 jednostek taboru. Otwarty dziś, zmodernizowany dzięki funduszom polityki spójności, dworzec Bydgoszcz Zachód podniesie komfort jazdy koleją i zwiększy dostępność do transportu kolejowego dla wszystkich podróżnych, a szczególnie dla osób z niepełnosprawnościami – mówi Angela Martinez Sarasola, dyrektorka Wydziału ds. Polski Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej.

Dworzec stał się również przyjazny środowisku. Zamontowano w nim i jego otoczeniu energooszczędne oświetlenie w technologii LED. Z kolei poprzez ocieplenie budynku oraz wymianę stolarki okiennej i drzwiowej  ograniczono straty ciepła. Dzięki systemowi inteligentnego zarządzania budynkiem (BMS – Building Management System), który steruje systemami i urządzeniami na dworcu zoptymalizowano zużycie energii elektrycznej, cieplnej i wody. W budynku i jego otoczeniu jest również bezpieczniej, gdyż w ramach inwestycji zamontowano nowoczesne systemy bezpieczeństwa, w tym monitoring.

Bydgoszcz Zachód to kolejny dworzec w Polsce, na którym zakończyliśmy inwestycje w ramach obecnego Programu Inwestycji Dworcowych i jednocześnie trzeci, po Janikowie i Włocławku, w województwie kujawsko-pomorskim. Dzięki przebudowie, ten niewielki budynek, stał się nowoczesną i komfortową przestrzenią obsługi podróżnych, dostępną dla osób z niepełnosprawnościami i bezpieczną. Ponadto dworzec wyposażono w  rozwiązania przyjazne środowisku – mówi Ireneusz Maślany, członek zarządu PKP S.A.

Metamorfozę przeszło najbliższe otoczenie dworca. W jego sąsiedztwie zamontowano nowe oświetlenie oraz elementy małej architektury, w tym ławki i kosze. Ułożono również nową nawierzchnię, a przy budynku znalazły się miejsca postojowe dla samochodów osobowych.

Przebudowa dworca kolejowego Bydgoszcz Zachód kosztowała 5 mln złotych brutto. Inwestorem są Polskie Koleje Państwowe S.A., wykonawcą robót budowlanych Przedsiębiorstwo Remontowo Budowlane AGAD sp. z o.o. z Torunia, a dokumentację projektową przebudowy dworca opracowała pracownia WK Architekci sp. z o. o. ze Swarzędza.

Dodajmy, że PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowę na zaprojektowanie i przebudowę peronów na przystanku Bydgoszcz Zachód.