Dwa pierwsze Vectrony PKP Cargo po naprawie P4

Dwa pierwsze Vectrony PKP Cargo po naprawie P4

W latach 2015-2022 PKP Cargo zakupiło łącznie 25 lokomotyw Vectron MS od Siemens Mobility. Po 8 latach użytkowania realizowane są naprawy okresowe P4 dla 12 pojazdów. Dwie pierwsze lokomotywy wielosystemowe po rewizji zostały już przekazane przewoźnikowi i wróciły na szlak. Rewizje wykonuje polski oddział serwisowy Siemens Mobility.

Najbardziej zaawansowane lokomotywy wielosystemowe Vectron są kluczem do realizacji szerokiej gamy zadań przewozowych w całej Europie i silnego wzrostu również w segmencie intermodalnym. Vectrony są nowoczesnymi, uniwersalnymi lokomotywami na rynku europejskim, o modułowej konstrukcji pozwalającej na łatwe dostosowanie do wymogów użytkowania i specyfiki jazdy w różnych krajach. Przy ich projektowaniu kierowano się przede wszystkim wydajnością i opłacalnością w wykonywaniu zadań przewozowych zarówno w krajowym, jak i międzynarodowym ruchu pasażerskim i towarowym w Europie.

Od 2009 r. zespół serwisowy Siemens Mobility realizuje działania utrzymaniowo-naprawcze dla lokomotyw Siemensa jeżdżących po polskich torach. Ponad  60 osobowy zespół działa w trzech lokalizacjach – Warszawie, Poznaniu oraz w Sosnowcu. Serwisuje zarówno pojazdy z rodziny Eurosprinter, a także najnowocześniejsze lokomotywy w Europie – Vectrony. Siemens Mobility to także pierwszy producent pojazdów kolejowych działający na polskim rynku z certyfikatem ECM w obszarze utrzymania lokomotyw.

Do tej pory zespół serwisowy Siemens Mobility realizował rewizję P4 dla lokomotyw U4 (Husarze – PKP Intercity) oraz F4 (PKP CARGO). Firma rozszerzyła umowę z PKP Cargo o realizację kompletnej rewizji pierwszych 12 lokomotyw Vectron MS, z których dwa pierwsze pojazdy zostały już oddane do klienta.

Rewizję 12 lokomotyw dla PKP CARGO realizujemy lokalnie, w Warszawie, przy współpracy z centrum serwisowym i napraw lokomotyw Siemens w Monachium Allach. Naprawa  poziomu P4 obejmuje między innymi przegląd rewizyjny wózków lokomotywy, układu hamulcowego, klimatyzacji, wentylatorów oraz systemów bezpieczeństwa. Większość prac, w tym m.in. naprawa poziomu P4 pantografów, wentylatorów, wyłączników szybkich i urządzeń klimatyzacji jest realizowana w Polsce. To pierwsza kompletna rewizja Vectronów MS w Polsce –  mówi Aleksander Staniuk, kierownik zespołu serwisu polskiego Siemens Mobility.

Do tej pory Siemens Mobility sprzedał ponad 2400 lokomotyw z rodziny Vectron 97 klientom w 16 krajach. Lokomotywy Vectron są dopuszczone do eksploatacji w 20 krajach europejskich (Austria, Belgia, Bułgaria, Chorwacja, Czechy, Dania, Finlandia, Niemcy, Węgry, Włochy, Holandia, Norwegia, Polska, Rumunia, Serbia, Słowacja, Słowenia, Szwecja, Szwajcaria).

Polscy operatorzy kolejowi i przewoźnicy zakupili już blisko 150 nowoczesnych lokomotyw elektrycznych Siemensa (Husarz, Vectrony, Smartrony). Na co dzień korzystają z nich CARGOUNIT, PKP Intercity, PKP Cargo, DB Cargo Polska, Lotos Kolej i Laude Smart Intermodal.