D. Klimczak: zrobię wszystko, aby PKP Cargo odzyskało swoją pozycję rynkową

D. Klimczak: zrobię wszystko, aby PKP Cargo odzyskało swoją pozycję rynkową

Żadna firma prywatna nie zastąpi PKP Cargo. Postawiłem zadanie przed nowymi władzami spółki, aby zrobili wszystko, aby ta spółka dalej funkcjonowała – powiedział Dariusz Klimczak, minister infrastruktury.

W ocenie ministra, PKP Cargo jest jedną z najważniejszych spółek w państwie i jest niezwykle istotna dla funkcjonowania gospodarki.

Minister podkreślił, że postawił przed nową Radą Nadzorczą oraz zarządem, który działa na razie tymczasowo do wyłonienia nowego zarządu, zadanie, aby zrobili wszystko, żeby porozumieli się ze związkami zawodowymi, zdobyli nowe zlecenia i szukali oszczędności.

Szef resortu infrastruktury nie chciał mówić o mankamentach w dotychczasowym funkcjonowaniu spółki, m.in. kiedy podjęto decyzję o zrywaniu kontraktów i wyrzucaniu węgla dla państwowych spółek.

Ja myślę tylko o przyszłości. To, że były w przeszłości zaniedbania, wynika z tego, że tam rządzili ludzie niekompetentni. Nie wiem, czy na podstawie własnych decyzji, czy jakichkolwiek innych. To już jest przeszłość, pewnie będzie ktoś to rozliczał, natomiast ja koncentruję się przede wszystkim na przyszłości, aby ta spółka została postawiona na właściwe tory, aby dalej mogła realizować przewozy i przede wszystkim budować swoją ofertę konkurencyjną – tłumaczył Dariusz Klimczak.

Minister przypomniał, że pod PKP Cargo funkcjonuje ponad 20 spółek zależnych.

Jest to tak poważna spółka, że nie wyobrażam sobie, żeby nie funkcjonowała dobrze na naszym rynku. Zrobię wszystko i zobowiązałem Radę Nadzorczą oraz zarząd, aby PKP Cargo jak najszybciej odzyskała swoją pozycję rynkową – podkreślił Dariusz Klimczak, minister infrastruktury.

Przypomnijmy, że przedstawiciele 10 organizacji związkowych reprezentujących pracowników PKP Cargo wrócili się do Dariusza Klimczaka, ministra infrastruktury, o podjęcie działań przywracających zdrową konkurencję międzygałęziową w transporcie.