Coradia iLint pomyślnie zakończyła trzy miesiące testów w Austrii

Coradia iLint pomyślnie zakończyła trzy miesiące testów w Austrii

Coradia iLint firmy Alstom, pierwszy na świecie pociąg napędzany wodorowymi ogniwami paliwowymi, zakończył trzy miesiące udanej operacji testowej na liniach regionalnych ÖBB (Austrian Federal Railways). Stało się to tuż po otrzymaniu oficjalnego zatwierdzenia przez najwyższy organ kolejowy w kraju, austriackie Federalne Ministerstwo Ochrony Klimatu, Środowiska, Energii, Mobilności, Innowacji i Technologii (BMK).

Te ważne kamienie milowe sprawiają, że Austria jest drugim krajem w Europie, po Niemczech, który w pełni aprobuje Coradia iLint jako bezemisyjną alternatywę dla wielu jednostek wysokoprężnych. Alstom po raz kolejny podkreśla swoją wiodącą pozycję w mobilności wodorowej koleją – żaden inny producent pociągów nie może obecnie zaoferować sprawdzonego, przetestowanego pociągu wodorowego gotowego do produkcji seryjnej.

– Z ogromną dumą potwierdzamy, że Coradia iLint udowodniła, że nadaje się na wszystkie trasy usługowe – nawet na stromych odcinkach jego wydajność jest przekonująca. Nie wspominając już o naszej dumie z faktu, że pociąg otrzymał oficjalne zatwierdzenie w Austrii. Gratuluję również OBB, że jest pionierem w testowaniu technologii wodorowej na kolei w Austrii – powiedział Gian Luca Erbacci, starszy wiceprezes Alstom Europe.

Podczas trzech miesięcy testów na czterech wymagających trasach w południowej Austrii, Wiedniu i wschodniej Styrii, ÖBB i jego pasażerowie byli świadkami operacyjności i wydajności nowej technologii napędowej opartej na ogniwach paliwowych – nawet na stromych odcinkach torów i w najbardziej zróżnicowanych warunkach klimatycznych. ÖBB jest bardzo pozytywnie nastawiony do pociągu wodorowego i przebiegu testowego. Po udanej operacji w Austrii zebrane dane zostaną teraz przeanalizowane w celu dalszego doskonalenia technologii w kontekście.