Co z wnioskami Polregio do CUPT na zakup taboru z KPO?

Co z wnioskami Polregio do CUPT na zakup taboru z KPO?

Z początkiem maja 2023 r. ruszył nabór wniosków na udzielenie wsparcia finansowego dla inwestycji w zakup pasażerskiego taboru kolejowego. Choć początkowo wnioski należało złożyć do 31 maja, to CUPT wydłużał ten termin do 15 czerwca.

Podczas dzisiejszej sejmowej Komisji Infrastruktury, Adam Pawlik prezes Polregio przypomniał, że pula środków do której może aplikować przewoźnik wystarcza na zaspokojenie potrzeb na poziomie 70 elektrycznych zespołów trakcyjnych.

Beneficjentów do tej puli jest ponad 20, bo to są organizatorzy regionalnych przewozów pasażerskich oraz operatorzy kolejowi – dodał prezes.

Adam Pawlik zapewnił posłów, że spółka podjęła pierwsze uchwały zarządu dotyczące gotowych wniosków, które niebawem będą złożone do CUPT.

W kolejnych dniach będziemy podejmować, kolejne uchwały w tej sprawie. Staramy się pracować nieustannie, jak trzeba cały dzień, jak trzeba to i w nocy, pracować zespołowo aby dopiąć wszystkie formalności, tak aby wnioski były stworzone perfekcyjnie i złożone w terminie, tak abyśmy mogli konkurować pozostałymi beneficjentami – podkreślił przedstawiciel Polregio.

Prezes Pawlik zwrócił uwagę, że CUPT wymaga od wnioskodawcy oświadczenia, że zobowiązuje się do całkowitego rozliczenia dofinansowania. Aneksy są potrzebne Polregio, aby stosowne oświadczenia złożyć.

Żaden z takich aneksów do 13 kwietnia nie został podpisany przez spółkę – stwierdził Palik.

Dodał, że od tej daty, zarząd nieustannie rozmawia z organizatorami aby takie aneksy zostały podpisane.