Co warto wiedzieć podróżując koleją w wakacje?

Co warto wiedzieć podróżując koleją w wakacje?

Jak zaoszczędzić czas przed wyjazdem załatwiając formalności online, jakie mamy możliwości zakupu biletów kolejowych oraz na co trzeba zwrócić szczególną uwagę w rozkładzie jazdy? Urząd Transportu Kolejowego opublikował „Poradnik wakacyjny”, w którym zostały zawarte praktyczne informacje dla wszystkich planujących letnie podróże pociągiem.

Korzystając z przygotowanego materiału można dowiedzieć się, jakie są rodzaje zniżek i ulg na przejazdy kolejowe, jak zaplanować wyjazd z dziećmi i przygotować się do podróży ze zwierzętami. Można również poznać zasady obowiązujące podczas przewozu bagażu (np. wózków dziecięcych) i roweru.

Poradnik wakacyjny 2021 dostępna jest w dwóch wersjach: w formie multimedialnej z filmami ilustrującymi tematy przedstawione w poradniku (plik w formacie PowerPoint) oraz jako plik do czytania i druku (w formacie PDF).

Urząd Transportu Kolejowego zachęcamy pasażerów, by w miarę możliwości z wyprzedzeniem kupowali bilety na pociągi objęte rezerwacją miejsc. Dzięki temu przejazd będzie mógł odbyć się w zaplanowanym terminie. Przed wyjazdem warto zapoznać się z ofertą taryfową przewoźników, z usług których zamierzamy korzystać. Na podróżnych czekają różnego rodzaju korzystne oferty specjalne i promocje, takie jak zniżki dla rodzin i osób podróżujących wspólnie czy bilety weekendowe umożliwiające nieograniczoną liczbę przejazdów.

Gdyby z jakiegoś powodu podróż nie przebiegła pomyślnie, pasażerowie mogą skorzystać z przysługujących im praw związanych z dochodzeniem roszczeń (reklamacje) czy możliwości uzyskania wyjaśnień dotyczących napotkanych nieprawidłowości (skargi). Szczegółowe informacje dotyczące praw pasażerów dostępne są na stronie internetowej Urzędu Transportu Kolejowego.

Przypominamy o cyklu „Kolejowego Portalu” jakimi pociągami, gdzie przedstawiliśmy, którymi pociągami PKP Intercity dojedziemy w rożne miejsca podczas wakacyjnego wypoczynku:

Jakimi pociągami PKP Intercity dojedziemy do nadmorskich kurortów?

Jakimi pociągami PKP Intercity dojedziemy do miejscowości w polskich górach

Jakimi pociągami PKP Intercity dojedziemy do Warmii i Mazur?